Gündem

Sağlık Bakanlığı Yeni Kabusu Duyurdu: 480 Vaka Var ! 15 Kişi Hayatını Kaybetti

Sağlık Bakanlığı tarafından çok önemli bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada 10 Haziran itibari ile Türkiye'de kene vakalarının sayısının 480'e ulaştığı ifade edildi. Ayrıca açıklamada 15 vatandaşımızın hayatını kaybettiği vurgulandı.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Bilim Kurulu toplantısı, Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe başkanlığında yapıldı. Bu toplantıya ilişkin Sağlık Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Bakan Yardımcısı Emine Alp Meşe başkanlığındaki toplantıda, kırım kongo kanamalı ateşi hastalığının Türkiye’deki mevcut durumu ve kontrolüne yönelik alınan tedbirlerin değerlendirildiği belirtildi.

ÖLÜM ORANI YÜZDE 4’LERDE

Ayrıca gerçekleştirilen toplantıda hem hayvan hareketliliğinin hem de insan ile hayvan temasının arttığı Kurban Bayramı öncesinde alınacak tedbirler ve stratejilerin de belirlendiği ifade edilen açıklamada dünya genelinde 30’dan fazla ülkede görülen KKKA, Türkiye’de İç Anadolu’nun kuzeyi, Orta Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun kuzeyinde daha yoğun görüldüğü belirtildi.

Bununla birlikte diğer ülkelerde hastalığa yakalananların ortalama dörtte birinin hayatını kaybettiği bazı ülkelerde bu oranın yüzde 80’lere kadar çıktığı Türkiye’de ise uygulanan tedbirler sürveyans sistemi ve etkin tedavi yaklaşımıyla ölüm oranının yüzde 4’lerde seyrettiği vurgulandı.

15 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Yapılan açıklamaya göre Türkiye genelinde 10 Haziran itibarıyla, KKKA vaka sayısı geçen yıla göre artış göstererek 480’e ulaştı, 15 kişi ise hayatını kaybetti. KKKA Bilim Kurulunda, bu veriler ışığında alınacak tedbirler ve yürütülecek çalışmalar görüşüldü. KKKA hastalığının özellikle yaz ve sonbahar aylarında görüldüğü belirtildi ve kene tutunması veya keneyle temas sonucunda bulaşabilen bir enfeksiyon hastalığı olduğu ifade edildi.

Hastalık, virüs taşıyan hayvanların ve hasta kişilerin kan ve vücut sıvılarıyla korunmasız temas sonucunda da insanlara bulaşabiliyor. Ateş, baş ağrısı, yaygın vücut ağrısı ve halsizlik en sık görülen bulgular. Hastalık kontrolünde kişisel korunma önlemleri büyük önem taşıyor.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Sağlık Bakanlığı tarafından Kırım Kongo Kanamalı Ateşinden korunmak için dikkat edilmesi gereken hususlar ise şöyle belirtildi:

“Tarla, bağ, bahçe, orman ve piknik alanları gibi kene yönünden riskli alanlara gidilirken, mümkün olduğu kadar vücudu örten giysiler giyilmeli, pantolon paçaları çorapların içerisine sokulmalı ve ayrıca kenelerin elbise üzerinde rahat görülebilmesi için açık renkli kıyafetler tercih edilmeli.

-​ Kene yönünden riskli alanlardan dönüldüğünde kişi kendisinin ve çocuklarının vücudunda kene olup olmadığını kontrol etmeli, kene tutunmuş ise hiç vakit kaybetmeden, çıplak el ile dokunmamak şartıyla vücuda tutunduğu en yakın yerden tutarak uygun bir malzeme ile (bez, naylon poşet, eldiven vb.) çıkarmalı.

– Kişi keneyi kendisi çıkaramadığı durumlarda en kısa sürede en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalı.

– Hayvanların kanlarına, vücut sıvılarına veya dokularına çıplak el ile temas edilmemeli.”

İlgili Makaleler