Gündem

Sağlık Bakanlığı’dan personel alım müjdesi! Yeni hastanelere alımlar yapılacak

Bugün gerçekleştirilen Bilim Kurulu Toplantısı ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kamuoyuna açıklamalarda bulundu. Kurban Bayramı’nda alınacak tedbirlere ilişkin konuşan Bakan Koca, bakanlık bünyesine yeni personel alımlarının olacağının da müjdesini verdi. İşte Bakan Koca’nın personel alımına ilişkin açıklamaları...

Türkiye’de devam eden corona virüsü salgını nedeniyle bugün yeni bir Bilim Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı sonrası basına Kurban Bayramı için tedbir açıklamalarında bulunan Bakan Koca, aynı zamanda yeni açılan hastaneler için personel alımlarının yapılacağını da duyurdu.

Bakan Koca tarafından yapılan açıklamada, “Atamadan başlayayım. Atama ile ilgili biliyorsunuz, Pandemi döneminde yer yer alımları yapmıştık. Açtığımız yeni hastaneleri göz önüne alarak. Önümüzdeki dönemde açmayı düşündüğümüz, Konya Şehir Hastanesi, Göztepe Eğitim Araştırma Hastanesi, Seyrantepe Hastanesi gibi değişik hastaneler söz konusu. Bunlarla birlikte tekrar personel alımı gündeme gelmiş olacak.” İfadeleri kullanıldı.

Bakan Koca’nın Kurban Bayramı kısıtlama açıklamaları ise şöyle:

Kurban Bayramı’nı en uygun bir şekilde yaşamanın ruhunu biliyorum. Yardımlaşma, bayramlaşma ve dayanışmayı esas alan bir bayramdır Kurban Bayramı.

Bayramın ruhuna uygun olarak sosyal dayanışma içinde geçirmemizdir. Bunun bir anlamı da hastalığa karşı dayanışma içinde olmaktır.

Bayramda başkaları ve kendimiz için gerekli dikkati göstermezsek bu bize ağır bir vebal yükler. Kurban Bayramı için dikkat etmemiz gereken noktaları 3 grupta toplayacağım.

İLK GRUP DİKKAT EDİLMESİ GEREKİLENLER:

Kurbanlık alışverişleri belediyeler tarafından belirlenen ve denetlenen yerlerde yapılmalıdır.

Hayvan satış alanlarında olabildiğince kısa kalınmalıdır.

Müşteriler ve satıcılar arasında el sıkışma yapılmamalıdır.

65 yaş üstü ve kronik hastalar kurban kesim alanlarında bulunmamalıdır.

Kurbanlar belediyenin kesim yerlerinde kesilmelidir.

Kurban kesimi en az katılımla yapılmalıdır.

Maske, mesafe ve sosyal mesafeye dikkat edilmelidir.

İKİNCİ GRUP DİKKAT EDİLMESİ GEREKİLENLER:

Bayram namazı ve cuma namazı cemaatle kılınacak. Şu tedbirlere dikkat etmeliyiz. Abdesti namazdan hemen önceye bırakılmamalı, abdest evde alınmalıdır. Sosyal mesafe ve maske kuralına uymak imkansız hale gelebilir.

Herkes kendi seccadesiyle gitmelidir. Halı ve seccadeden virüs bulaşması mümkündür. O yüzden kendi seccadenizi kullanmanızda ısrar ediyoruz.

Maske ve sosyal mesafe kuralı bütün bayram boyunca kritik kuraldır. Saflar sıklaştırılmamalı, seyrek tutulmalıdır. Camilerin içinden çok mümkün olduğunca açık hava kullanılmalıdır.

Vaaz süreleri kısa tutulmalıdır.

Namaz sonunda cemaat en arka saftan başlayarak düzenli bir şekilde dağılmalıdır.

Bayramlaşma için toplanmamalıdır.

ÜÇÜNCÜ GRUP DİKKAT EDİLMESİ GEREKİLENLER

65 yaş üstü lütfen bayram namazına gitmesin.

Mezar ziyaretleri arife ya da bayram günleri sonrasına ertelenmelidir.

Bu bayramda makbul olan ziyaret yüz yüze ziyaret değildir, mümkün olduğunca telefonla yapılmalıdır. Yüz yüze gerçekleşecekse kişi sayısı az, ziyaret süresi kısa tutulmalıdır.

Başka ailelerin bir araya geldiği kurban yemekleri verilmemelidir.

Kurbanlık dağıtılacaksa çok dikkatli olunmalıdır.

Bayram günlerinde bir araya gelmek eğer zaruri ise açık ortamlar tercih edilmelidir.

Eğer eve ziyaretçi alınmışsa, ev havalandırılmalıdır.

Bayram boyunca hasta ziyaretinden uzak durulmalıdır.

Bütün bayram boyunca en kritik husus şudur, el öptürmeyi, sarılıp öpüşmeyi gelecek bayramlara erteleyeceğiz.

İlgili Makaleler