GündemKamu Haberleri

Sağlık Bakanlığından Çok Önemli Corona Virüsü Kararı

Sağlık Bakanlığı tarafından corona virüsü için önemli bir karar alındı. Buna göre olası vaka tanımına yeni bir madde eklendi.

Tüm dünyada kırmızı alarm verdiren ölümcül corona virüsü ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığından çok önemli bir karar alındı.

YENİ KARAR ALINDI

Sağlık Bakanlığı tarafından corona virüsü olası vaka tanımına şu madde eklendi:

“Ani başlangıçlı ateş ile birlikte öksürük veya nefes darlığı olan ve burun akıntısı OLMAYAN hastalar da koronavirüs şüpheli vakası sayılacak.”

SORULARA YANIT VERİLDİ

Tüm bunların yanı sıra Sağlık Bakanlığı tarafından corona virüsü sorularına yanıt verildi.

Buna göre “Olası COVID-19 vaka tanımına uyan hasta ile karşılaşan ve kişisel koruyucu ekipman kullanmamış olan kişiler nasıl yönetilir?” şeklindeki soruya Sağlık Bakanlığı tarafından şöyle cevap verildi:

“Karşılaşma 1 metreden daha yakın temas şeklinde olmuşsa; doğrudan veya dolaylı olarak hastanın solunumsal sekresyonlarına maruz kalmış ise evde günlük semptom takibi yapılmak üzere gözlem altına alınır.

Temas ettiği olası vakanın numune sonucu negatif gelirse gözlem sonlandırılır. Temas ettiği olası vakanın numune sonucu pozitif gelirse semptom takibi ile gözlem 14. güne kadar devam ettirilir.

Semptom gelişen kişiler COVID-19 olası vaka tanımına uygun şekilde COVID-19 Hastalığı Rehberi’ne göre yönetilir.”

Sağlık Bakanlığından Çok Önemli Corona Virüsü Kararı
Sağlık Bakanlığından Çok Önemli Corona Virüsü Kararı

Ayrıca Sağlık Bakanlığına “Olası veya kesin COVID-19 hastası acil servis veya polikliniğe başvurduğunda, sağlık personelinin uygulaması gereken enfeksiyondan korunma ve kontrol önlemleri nelerdir?” şeklinde bir soru daha soruldu.

Bu bağlamda yanıt şöyle oldu:

“Olası/kesin COVID-19 vakalarının mümkün olduğu kadar öncesinde bilgilendirme ile hastanede ayrı alanlara başvurmaları sağlanmalı ya da olası vaka olduğu fark edildiği anda hastaya tıbbi maske takılarak ayrı bir odaya alınmalıdır.

Bu hastaların muayene, tetkik ve bakımları sırasında ortamda gereken en a z sayıda kişi bulunmalı; tetkiklerde öncelik verilmesi sağlanmalı; mümkünse aynı personelin bakım vermesi sağlanmalıdır.

Hasta muayenesi gibi 1 metreden yakın temas gerektiren işlem yapılacaksa standart önlemlere ek olarak temas ve damlacık izolasyonu önlemleri alınmalıdır.

Bu önlemler kapsamında tıbbi maske, gözlük/yüz koruyucu, önlük, steril olmayan eldiven kullanılmalıdır ve işlem sonrasında mutlaka eller en az 20 saniye bol su ve sabunla yıkanmalıdır.

Aerosol oluşumuna yol açan işlemler yapılacağı zaman N95 veya FFP2 maske, gözlük veya yüz koruyucu, uzun kollu suya dayanıklı steril olmayan önlük ve steril olmayan eldivenler kullanılmalıdır.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir