Eğitim

Sağlık Bakanlığından Okulların Açılması Hakkında Açıklama: 2 Gün Okul 5 Gün Tatil

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca okulların açılması hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca okulların açılması hakkında yeni formüllerin gündeme gelebileceğini belirterek 2 gün okul 5 gün tatil formülünün gündeme gelebileceği belirtildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün Bilim Kurulu ile toplandı. Toplantı sonrası Türkiye’nin koronavirüs tablosu ve alınması planlanan yeni önlemler hakkında açıklamalar yapan Koca, çok tartışılan eğitim öğretim dönemi için de bilgiler verdi. Bakan Koca burada yaptığı açıklamalarında okulların açılmasına ilişkin yeni formüllerin de gündeme gelebileceğini belirtti.

“CİDDİ ARTIŞ VAR”

Bakan Koca Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamalarında “Uzun bir süredir koronavirüs aramızda. Öyle görünüyor ki bu konuya karşı zaman zaman duyarsız hale geliyoruz. Koronavirüsün birinci dalgasının ikinci pikini yaşadığımızı söyleyebilirim. Gelenek ve göreneklerimizin önemli parçalarından olan bayram ve düğünlerdeki hareketlilik ve dikkatsizliklerimiz bizi bu eşiğe getirdi. İstanbul, Trakya ve Ege Bölgesi’nde ciddi bir artış yok. Orta Anadolu ve Güneydoğu’da maalesef ciddi artış var.” ifadelerini kullandı.

2 GÜN OKUL 5 GÜN TATİL

Bunun yanı sıra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya okulların açılması hakkında önemli bir soru soruldu. Bu soruya Bakan Koca’nın yanıtı şöyle oldu:

“Gündeme geldi ancak esas gelecek hafta daha yoğun gündem konumuz olacak. Şu dönemde kısıtlı bir şekilde eğitimin devamı şeklinde bir yaklaşımımız var. Hazırlık, 1. 2. sınıf ve 8 ve 12’yle ilgili düzenlemeyi muhtemelen gelecek hafta konuşmuş oluruz. Daha çok 1. sınıfların alışması açısından 2 + 5 şeklinde sayıyı azaltarak, yani 2 gün devam 5 gün okula gitmeme şeklinde bir uygulama gündeme gelebilir. Diğer sınıfların nasıl devam edeceğini salgının seyrine göre netleştirmiş oluruz”

İlgili Makaleler