Gündem

Sağlık Çalışanlarına Güzel Haber! Temassız Covid-19 Örneği Almak İçin Kabinler Üretildi

Biyolojik örnek alma kabinleri, Bursa'da bulunan otomobil fabrikalarında geliştirilip üretimi yapıldı ve ilk defa Bursa Şehir Hastanesi'nde kullanımı gerçekleştirildi. Uzm. Dr. Özlem Çetinkaya Aydın, corona virüsten enfekte olmuş ya da virüs şüphesi bulunan kişiden, kabinde bulunan izole edilmiş delikler sayesinde kişiye temas etmeden örnek alındığını aktardı.

Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgelere yönelik corona virüs tedbirleri arttırılmaya devam ediyor ve şirketler, ürettikleri tıbbi araçlarla sağlık çalışanlarına destek sağlıyor. Bu doğrultuda, sağlık çalışanların güvenliğini sağlamak adına biyolojik örnek alma kabinleri, Bursa’da bulunan otomobil fabrikalarında geliştirilip üretimi yapıldı ve Bursa Şehir Hastanesi’ne kuruldu. Kabin, hem sağlık çalışanlarının güvenliğini sağlarken hem de içinde bulunan ultraviyole temizleme tekniği ile enfekte olmuş veya şüphesi bulunan kişiyi koruyor.

TEMAS OLMAKSIZIN ÖRNEK ALIYORUZ

Biyolojik örnek alma kabininin, sağlık görevlilerini corona virüs (Covid-19) tehlikesinden korumak gibi bir amaçla kullanıldığını aktaran Bursa Şehir Hastanesi’nde görevli Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzm. Dr. Özlem Çetinkaya Aydın, “Hasta veya virüs şüphesi olan kişi, bu kabine girdiği zaman izole edilmiş delikleri sayesinde temas olmaksızın örnek alıyoruz. Bu sayede hem sağlık çalışanı hem de kabine giren kişinin, virüsten etkilenmesini en aza indirmiş oluyoruz” diye konuştu.

Örnek alma kabininin içindeki ultraviyole temizlik özelliği ile her kullanımdan sonra çok kısa bir süre içerisinde temizlenerek, bir diğer hasta için hazır hale geldiğini vurgulayan Uzm. Dr. Çetinkaya, sağlık görevlilerinin gelen hastalara daha iyi hizmet vermek için gün boyunca canla başla çalıştıklarını ve bu virüsten korunmanın en iyi yönteminin zorunda olmadıkça evden çıkmamak olduğunu belirtti.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir