GündemKamu Haberleri

Sağlık çalışanlarına tek tip kadro modeli ve döner sermaye ödemelerinde iyileştirme teklifi MHP’den geldi!

MHP Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan, sağlık çalışanlarının sorunlarını meclis gündemine taşıdı. Sağlık Bakanlığı çalışanlarının 4/A, 4/B, 4/C, 663-45/A, kamu dışı, vekil gibi değişik iş sözleşmeleri ve kadro tanımları olduğunu belirten MHP’li Taşdoğan, Sağlık çalışanlarına tek kadro modeli getirilmesini gerektiğini söyledi. Üniversite Hastanelerinde döner sermaye ödemelerinin baştan düzenlenmesi gerektiğine vurgu yapan Ali Muhittin Taşdoğan, ‘’döner sermaye miktarlarını inceleyerek yeniden yapılandırılması da önemli bir beklentidir’’ dedi.

Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan’ın TBMM kürsüsünde yaptığı açıklamalar şöyle;

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA TEK TİP KADRO MODELİ

Sağlık Bakanlığımız çalışanlarının karışık bir istihdam modeliyle çalıştırılmaları eşit işe eşit hak ilkesine olumsuz etki oluşturmaktadır. Mesela; 4/A, 4/B, 4/C, 663-45/A, kamu dışı, vekil gibi değişik iş sözleşmeleri ve kadro tanımları çalışma barışını bozmaktadır. Kamu istihdamının sade ve anlaşılır, tek tip kadro modeline dönüştürülmesinin salgınla mücadele döneminde daha anlamlı ve yerinde olacağı kanaatindeyiz.

DÖNER SERMAYE ÖDEMELERİNDE YENİDEN YAPILANDIRMA

Döner sermaye ödeme yönetmeliğinin yeni katsayılarla baştan güncellenerek, hekim dışı sağlık çalışanlarının yıllardır arttırılmamış döner sermaye miktarlarını önceleyerek yeniden yapılandırılması da önemli bir beklentidir. Eczacılarımızın mağduriyetleri mutlaka giderilmeli, beklentileri muhakkak dikkate alınmalıdır. Artan ilaç tüketimine ve bilinçsiz antibiyotik kullanımına da dikkat edilmelidir. Kamu spotları artırılarak devam ettirilmelidir.

İlgili Makaleler