Gündem

Sağlık Çalışanlarına Yardımcı Robot Yapıldı! Covid-19 Hastalarına İlaç Dağıtıyor

Corona virüs (Covid-19) salgını yüzünden belki de en riskli grup sağlık çalışanları; hem hastalara teşhis koyarken hem de tedavi süreçlerinde corona virüs hastalarıyla temas halinde bulunuyorlar. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’nde corona virüs hastalarına yemek, su ve ilaç servisi gerçekleştirmesi için bir robot yapıldı. Sağlık görevlilerine yardım edecek robot, bugünden itibaren faaliyet göstermeye başladı.

Bu zor dönmede belki de en çok zorlanan ve en riskli grupta bulunanlar sağlık çalışanları. Corona virüs hastalarıyla yakın temas halinde bulundukları için kolayca hasta olabiliyorlar.

İstanbul Üniversitesi 3 Boyutlu Tıbbi ve Endüstriyel Tasarım Laboratuvarı (TETLab) ekibi ile Yıldız Teknik Üniversitesi’nden bir ekip, corona virüs ile mücadele ettiğimiz bu döemde, sağlık çalışanlarına yardımcı olmak adına bir robot dizayn etti. Telefona yüklenen bir uygulama sayesinde komut verilen robot, hastalara ilaç, yemek ve diğer servisleri yerine getiriyor ve bu sayede sağlık görevlilerin hastalarla olan teması azaltılıyor.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZ İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?”

TETLab’ın kurucusu olan İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Leyla Türker Şener, robotu geliştirirken her zaman sağlık çalışanlarına nasıl yardım edebileceğini düşündüğünü aktarırken, “Tüm dünyada salgın haline gelen Covid-19 pandemi sürecinde tüm insanların evde kalması gerekir. Bu süreçte sağlık çalışanlarımız ise 7 gün 24 saat çalışıyorlar. Hastaneye gelen hastalarımızla tanısını koyma ve tedavi sürecinde birebir çalışmak suretiyle aslında büyük bir risk altındalar ve sağlık çalışanlarımız da hasta oluyor. Buradan yola çıkarak ‘biz onlar için neler yapabiliriz’ noktasında önce siperli maske üretimine, peşinden de hastalara yemeğini, ilacını, suyunu götürecek bir robot üzerinde çalıştık. Bir hafta içerisinde tamamladık. Dün hastaların bulunduğu servisimizde robotumuzu çalıştırdık” diye konuştu.

“İLERİ VERSİYONLARI ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ”

Dr. Leyla Türker Şener, robotun aldığı komut üzerine istenilen servisi yerine getirdiğini belirterek, “Bir mobil uygulamamız var. Mobil uygulama üzerinden komutunu veriyorsunuz. Üzerine koyduğunuz her şeyi istediğiniz odaya gönderebiliyorsunuz. Robotumuz istediğiniz hastanın yanına gidiyor ve üzerindekini teslim ettikten sonra geri geliyor. Biz bir tane robotu 1 hafta içerisinde tamamladık. 10 tane talep edildi. Bu 10 tanenin tamamlanması için de sanayicilerimizle, destekçilerle görüşüyoruz. Bununla ilgili aslından daha önceden yapmış olduğumuz patent çalışması da var. Yıldız Teknik Üniversitesiyle birlikte bu çalışmayı gerçekleştiriyoruz. Robotun çalışmasını Serkan Kurt hocamızla birlikte tamamladık. Sensörleriyle, etrafına dokunmadan ve hastayla hekimin görüşmesini de sağlayacak bir görüntülü konuşma sistemi ile kimlik tanıma sistemini de içerecek şekilde ileri versiyonlarını da şu anda çalışıyoruz. Bunu da İstanbul Kalkınma Ajansı Projesi olarak sunacağız. Bu projenin zaten 3 ay içerisinde tamamlanma zorunluluğu var. Biz inşallah 1 ay içerisinde tamamlayıp ikinci aydan itibaren de kullanımlarına sunacağız” dedi.

“DESTEK OLABİLİRİZ DİYENLERİ DE BEKLİYORUZ”

Son olarak da bu dönemde yardım etmek isteyenlere ve yardım bekleyenlere her zaman kapılarının açık olduğunu aktaran Dr. Leyla Türker Şener, “Sağlık alanında kullanımını düşündükleri, yenilik içeren fikirleri olanları da bekliyoruz. Biz burada tasarım desteği, prototip desteği ve üretim desteği de veriyoruz. Bu alanda biz de destek olabiliriz diyenleri de bekliyoruz. Birlikten kuvvet doğar. Ben aynı zamanda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği 1. Bölge Başkanı ve İstanbul temsilcisiyim. Fabrikalarıyla, atölyeleriyle bize destek olabilecek herkese de kapılarımız açık. İnsanlarımız, sizler de lütfen evden çıkmayın. Bu çok önemli bir süreç, evde kalmak hepimizi koruyor” şeklinde sözlerini noktaladı.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir