Sağlık

Dukan Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Vücut için gerekli olan yağlar mutlaka dışarıdan alınmalıdır. Vücut yağları yakmakta zorlanır. Bu yüzden protein yakmak için vücut daha çok enerji harcar. Karbonhidrat ve yağlar kolay yakıldığı için vücut bu besinleri alırken daha az kalori harcar. Karbonhidrat ve yağlar kolay yakıldığı için vücut bu besinleri alırken daha az kalori harcar. Bu yüzden bu diyette protein ağırlıklı beslenmeyi öğütler.

Karbonhidrat olarak sadece yulaf ekmek tüketilmelidir. Bu diyet alkolü, asitli içecekleri, meyve suyu tüketimini yasaklar. Yüksek protein değerine sahip, düşük yağ içeren beslenme modelidir.  

•    Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan diyeti 4 aşamada gerçekleşen bir diyettir. 

1-    ATAK EVRESİ: Bu evre 10 gün sürer. Bu evrede saf protein tüketilmelidir. 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi ve 6 bardak su içilmelidir. Yağsız sığır eti, dana eti, balık ve deniz ürünleri tüketilmelidir. Yağsız süt, ayran ve yoğurt tüketilmelidir. Bu evrede kişi hızlı kilo verir. 

2-    SEYİR EVRESİ: Bu evrede de saf protein tüketilmeye devam edilir. Bu bölümde sebze tüketimi önemlidir. Sebze olarak patates, mısır, bezelye, fasulye, mercimek ve avokado yasaklı sebzelerdir. Bu aşamada 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi tüketilmelidir. Bu bölümde 3 günde 1 kilo verilir. 10 kilo vermek isteyen birisi bu aşamayı 30 gün sürdürmelidir. 

3-    PEKİŞTİRME EVRESİ: Bu bölümde verilen kilolar korunmaya çalışılır. Yani yeniden kilo almamak için önlem alınır. Bu bölüm her 1 kilo için 5 gün uygulanır. Yani 5 kilo veren birisi bu aşamayı 25 gün sürdürmelidir. Bu aşamada protein açısından zengin sebzeler tüketilmelidir. Bu bölümde diyete meyve ilave edilir. Muz, üzüm, kiraz yasaklı meyvelerdir. Bu bölümde 2 dilim kepek ekmeği tüketilmelidir. Makarna, pirinç, nişastalı besin tüketmek gerekir. 

4-    İSTİKRAR EVRESİ: Bu bölümde alışılan diyet programı uygulanmaya devam edilir. Bu aşama ömür boyu sürer. Bu aşamada 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi tüketilmeye devam edilir. 

•    4 Günlük Dukan Diyeti Listesi Örneği

1.GÜN: Sabah Kahvaltısı: 2 yumurta, yağsız süt, yağsız yumurta
1.GÜN: Öğlen Yemeği: Yağsız beyaz peynir, jambon rulolar, Sade quark
1.GÜN: Akşam Yemeği: Izgara dana eti 

2.GÜN: Sabah Kahvaltısı: 200 gr yağsız yoğurt, 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi
2.GÜN: Öğlen Yemeği: 200 gr kuşbaşı tavuk, 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi
2.GÜN: Akşam Yemeği: Izgara balık

3.GÜN: Sabah Kahvaltısı: 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi, süt
3.GÜN: Öğlen Yemeği: 200 gr kıyma ile hazırlanmış kıymalı yumurta
3.GÜN: Akşam Yemeği: 3 yumurta, 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi

1.GÜN: Sabah Kahvaltısı: 2 yumurta, 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi, yağsız süt, omlet
1.GÜN: Öğlen Yemeği:  2 yumurta, zeytinyağlı salata
1.GÜN: Akşam Yemeği: 200 gr somon balığı, Buğulama kuşkonmaz

Kaynak: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir