Sağlık

Kanser Hastaları Malulen Emekli Olacak! Devlet 18 Ay Maaş Veriyor

Devlet çalışma gücünde en az yüzde 60 kayıp olan kişileri malulen emekli edebiliyor. Maaşın süresi hastalığa göre değişiyor.

 Kanser tedavisinde ise durum çok daha farklı kanser hastalarına 18 ayarlar maaşı verilebiliyor. 3 Ağustos 2013 tarihli Resmi gazetede yayımlanan maluliyet tespiti işlemleri yönetmeliğinde tüm detaylar belirlendi.

 Kanser türüne göre değişmek şartı ile birlikte prim ve sigorta şartını taşıyan sigortalılar belli bir süre muallimi sayılarak maaş bazı hastalıklarda 12 Ay bazı hastalıklar bize 24 aya kadar çıkabiliyor.

Hastalığa bağlı olarak çalışma gücünde bir kayıp yaşanmışsa ve bu kayıp yüzde 60 üzerinde ise o kişiler malulen emekli olabiliyor. Eğer bu kişi yüzde altmış altındaysa yani iyileşmiş kişiye hastalık sürecinde verilen maaş kesiliyor ve bu kişiler çalışma hayatına devam edebiliyor.

Kanser hastaları bu maaşları alabilmek için devlet dairesinde çalışıyorsa kurumları üzerinden başvuru yapmalı. Sigortalı çalışanlar ise SGK üzerinden başvuru yaparak hastalık boyunca maaş için başvuru yapabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir