GündemKamu Haberleri

Sağlık personeli yetersizliği meclis gündemine taşındı!

MHP Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan 2021 bütçe görüşmelerinde sağlık personelinin yetersiz olduğuna dikkat çekti. Gaziantep nüfusunun 2 milyonu aşmasına rağmen hastanelerde doktor sayılarının yetersiz olduğuna dikkat çeken MHP’li Taşdoğan, göğüs hastalıkları uzmanlığı dalında 36 hekim kadrosu olmasına rağmen 19 hekim olduğunu, anestezi uzmanı dalında 90 hekim kadrosu varken 53 hekim olduğunu belirtti. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlığı alanında 58 hekim kadrosu olmasına rağmen 21 hekim olduğunu, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı dalında 50 hekim kadrosu olmasına rağmen 23 doktor olduğunu açıklayan Ali Muhittin Taşdoğan, Gaziantep’te 714 aile hekimliği olmasına rağmen bunların 80’nin boş olduğu bilgisini verdi.

Gaziantep’te ki hastanelerde personel sayılarının yetersiz olmasına karşın, Cerablus ve El Bab’dan acil hastaların yanı sıra Suriyeli yerleşik misafirlerinde gelerek yoğunluğu artırdığını söyledi. İşte o açıklamalar…

HEKİM KADROLARININ ACİLEN TAMAMLANMASI

Nüfusu 2 milyonu aşan metropol ilimizde standart uzman doktor sayısının yüzde 50 düzeyinin altında olduğu, ek olarak çevre illerden gelen hastaların, bunun yanı sıra Cerablus ve El Bab’dan gelen acil hastaların ve ilimizdeki Suriyeli yerleşik misafirlerin de yoğunluğu dikkate alınarak hekim kadrolarının acilen tamamlanması ilimiz için bir ihtiyaç değil, mecburiyet hâline dönüşmüştür.

Gaziantep’te Covid-19 mücadelesinin en yoğun çalışanı göğüs hastalıkları uzmanlığı dalında 36 hekim kadrosu olmasına rağmen 19 hekim bulunmaktadır. Yoğun bakımların tüm yükünü çeken anestezi uzmanı dalında 90 hekim kadrosu varken 53 hekim bulunmaktadır. İl merkezimizde 4 hastanemizde kadın hastalıkları ve doğum uzmanlığı alanında 58 hekim kadrosu olmasına rağmen 21 hekim bulunmaktadır. İlimizdeki bebek ölüm hızını acilen düşürmeye çalıştığımız bu dönemde çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı dalında 50 hekim kadrosu olmasına rağmen 23 hekim bulunmaktadır.

AİLE HEKİMLİĞİ BİRİMLERİ

Aile hekimliğinde ise 714 birim varken 80 birimimiz boş bulunmaktadır. Bunların yanı sıra, Gaziantep’te arsa tahsisleri yapılmış, projeleri tamamlanmış Nurdağı, Araban, Yavuzeli ve Karkamış’ta 1’er tane, İslahiye’de 2, Nizip’te 3 tane, merkez ilçelerimiz Şehitkamil’de 5, Şahinbey’de 12 adet olmak üzere 26 adet aile sağlık merkezi ve sağlık ocaklarıyla göçmen sağlık merkezleri, 112 sağlık hizmetleri istasyonu yapımına bir an önce başlanmalıdır.

Bütün hemşehrilerimiz Gaziantep Şehir Hastanesinin ivedi olarak hizmete alınmasını beklemektedir. Şehir hastanesi dışında planlanan ve şehir merkezinde olması nedeniyle mutlak ihtiyaç duyulan 300 yataklı 25 Aralık Devlet Hastanesinin yapımına da bir an önce başlanmalıdır.

İlgili Makaleler