EkonomiKamu Haberleri

Sağlık personeline verilen ek performans ücretleri yok artık dedirtti!

CHP İstanbul Milletvekili Engin Altay sağlık çalışanlarına verilen ek ücretleri gündeme getirdi. Ek performans ücreti olarak bir hemşireye aylık 24TL, doktora 32 TL, ambulans şoförüne 7 TL verildiğini söyleyen Engin Altay ‘’bu Türkiye Büyük Millet Meclisinin ayıbıdır’’ dedi. İşte yok artık dedirten o, sağlık çalışanlarına verilen ek ücretler…

CHP’li Altay konu ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı;

‘’ERDOĞAN BU İŞTEN SIYRILIR FATURA SİZE KALIR’’

Şüphesiz, temel sorunumuz kırılan ekonomi, daralan demokrasi ve kaybolan toplumsal barış ama şimdi ülke olarak çok daha acil bir sorunumuz var, aslında global bir sorun. Covid-19’la mücadele, mücadelesizlik, mücadeledeki zafiyetler, görev kusurları vesaire.

Önce bir kere Meclisten başlayalım. Türkiye’de -Sayın Sağlık Bakanı burada, beni dinlememekle birlikte- ortalama yüzde 10 olan vaka sayısı Türkiye Büyük Millet Meclisinde yüzde 20. Milletvekilleri olarak iyi bir sınav vermediğimizi söylemek isterim. Burada, tabii, kimseyi suçluyor değilim ama ben bir iki şeyi bu vesileyle söylemek isterim ki Sayın Bakan, iyi niyetle başladığınız süreçte bir dizi… Belki sizden kaynaklı değil ama sonuçta bütün faturanın size kesileceğini şimdiden söyleyeyim, Erdoğan bu işten sıyrılır, fatura size kalır, sizi de uyarmış olayım.

DIŞARIDA ATAMA BEKLEYEN ÇOK SAYIDA SAĞLIK ÇALIŞANI VAR

Ama şu hataydı: Sağlık Bakanlığı olarak “İstifa, emeklilik, izin ve nakil taleplerini donduralım.” diyeceğinize “Sağlık çalışanları, sizi alnınızdan öpüyorum.” deseydiniz, onları daha çok motive ederdiniz diye düşünüyorum. Dışarıda atama bekleyen çok sayıda sağlık çalışanı, iyi yetişmiş, iyi tahsil almış sağlık çalışanlarını bir an önce sisteme katmak için elinizi kim bağlıyor, bunu merak ediyorum ama ben en çok şunu da merak ediyorum tabii ki: Bilim Kurulu… Siz de bilim insanısınız, evet, yetki sizde, sorumluluk sizde ama Bilim Kuruluyla birlikte alınması gereken tıbbi gereksinimlere dayalı kimi tasarruflar Hükûmetin ekonomi kaynaklı kaygılı engellerine takıldığı için de bir dizi kayıplara…

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA VERİLEN EK PRFORMANS ÜCRETLERİ

Hem can kaybı bakımından maruz kalıyoruz hem hastalık bakımından. Sistemin şöyle olması gerektiğinin altını çizmek isterim: Siz Bilim Kurulunu dinlemelisiniz, Cumhurbaşkanı da sizi dinlemeli. Gördüğüm kadarıyla sistem ters işliyor. İktidar vekilleri biraz sonra Türkiye’yi uçurduklarını, şaha kaldırdıklarını anlatacaklar ekonomik olarak da ama şu üzüntümü belirtmek isterim: Ek performans ücreti olarak bir hemşireye -hani “Yalan söylüyor.” diyorsunuz ya, artık belgesiz çıkmayacağız- ayda 24 lira vermek -belge burada- bir doktora 32 lira vermek, bir ambulans şoförüne 7 lira vermek, gerçekten, bırakın Tayyip Erdoğan’ı ama bunu seyretmek Türkiye Büyük Millet Meclisinin ayıbıdır.

İYİ Partili Lütfü Türkkan: ”Ek ödemelerin yapılmasında personel arasında eşitsizlikler olduğu söyleniyor. Bu doğrultuda, ek ödemeler hangi kriterlere göre yapılıyor? Bir de eşitsizlikler varsa bunu gidermek konusunda bir çalışmanız var mı? Ek ödemelerde personeller arasında bir eşitsizlik olduğu söyleniyor.”

 

 

İlgili Makaleler