Sağlık

Uzmanlar Uyarıyor! Sigara ve Kahve Kanseri Tetikliyor

Amerika’da yapılanaraştırmalara göre sigara içmeyenler günde iki ya da daha fazla kahve fincantüketirse akciğer kanserine yakalanma riskleri bir o kadar artıyor.

Günde birkaç fincandan daha fazla çaytüketenlerde %37 oranında akciğer kanserinin tetiklediği öğrenildi. ABDmerkezli bir araştırma firması yaşam süresini arttırdığı depresyon kalp krizibazı kanser türlerinin gelişme olasılığını azalttığı bilinen kahve ve çayın aslındaaşırı tüketildiğinde akciğer kanserine neden olduğu bilgisine ulaştı. Sigaratiryakisi olmayan kişilerde akciğer kanserini daha fazla tetikliyor.

Yapılan araştırmaya ABD veAsya’da bir milyondan fazla insan katıldı ve 17 farklı araştırmanın verileritoplandı. Amerika ve Asya’da toplamda 1,2 milyon insan üzerinde araştırmayapıldı. Katılımcılar ortalama olarak 8 yıl boyunca takip edildiği ve 25 gündenfazla süreç içerisinde akciğer kanserine yakalandığı tespit edildi. Sigara içmeyenlergünde 2 ya da daha fazla fincan kahve içenlerin akciğer kanserine yakalanmaoranı %41 iken 2 ya da daha fazla bardak çay içenler %37 oranında akciğerkanserine yakalanıyor.

Yapılan araştırmaya görekişilerin yaş ve ırka göre farklılık gösterdiği ve içtiği kahve türüne göre deönemli bir değişiklik gösterdiği açıklandı. Kafeinsiz kahvenin kafeinli kahveoranla %15 daha yüksek risk içerdiği de elde edilen bilgiler arasında yeralıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir