Gündem

Sakarya’da maske takmayan vatandaşlara sokağa çıkma yasağı getirildi!

İllerden artan corona virüsü vakalarına karşı yeni tedbir açıklamaları geliyor. Sakarya Valiliği tarafından yapılan yeni açıklama ile ilde maske takmayan vatandaşlara 3 gün boyunca sokağa çıkma yasağı getirildiği duyurdu.

Sakarya’da İl Hıfzıssıhha Kurulu Vali Yardımcısı Ersin EMİROĞLU Başkanlığında toplandı. Yapılan toplantı sonucunda ilde yeni tedbir kararları alındı. Valilikten yapılan yeni açıklamaya göre, ilde maske takmayan vatandaşlar için 3 gün süre ile karantina yurdunda izole edilmesi uygulamasının başlatıldığı bildirildi.

Sakarya Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Gelinen aşamada izolasyon konusunda vatandaşlarımızın yeterince duyarlı olmadığı görüldüğünden , İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72 nci maddeleri uyarınca aşağıdaki kararlar alınmıştır.

1. 2020/84 sayılı Hıfzıssıhha Kurul kararımızın 2. Maddesinde geçen “Denetimlerde maske takmayan vatandaşlarımıza ilk ihlalde uyarı yapılması ve tekerrürü halinde 3 gün karantinada kalacakları ve en az 3 kitap okuma idari yaptırımının uygulanacağının tebliğ edilmesine,” hükmü;

“Denetimlerde maske takmayan vatandaşlarımıza ilk ihlalde kabahatler kanunu 32. Maddesine göre 392 TL. para cezası, ikinci ihlalde Umumi Hıfzıssıhha Kanuna göre 900 TL. para cezası uygulanması ve 3 (üç) gün süre ile karantina yurdunda izole edilmesine” şeklinde değiştirilmiştir.

2. Sağlık Kurumlarında veya evinde Covid için numune veren vatandaşlara sağlık personeli tarafından numune sonucu çıkana kadar kendilerini izole edileceklerine dair taahhütname imzalatılacak olup, buna rağmen izolasyona uymayan kişilere Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince 900 TL. Para cezası uygulanmasına,
Diğer yandan;

3. 2020-2021 Eğitim Öğretim Döneminde il içi ve il dışında ortaöğrenim ve yükseköğrenim gören (lise, önlisans, lisans, lisans üstü) öğrencilerin (Tıp Fakültesi 6. Sınıf Öğrencileri hariç olmak üzere) devam eden pandemi sebebiyle Müdürlüğümüz ve bağlı sağlık tesislerinde beceri eğitimi/staj/klinik uygulama adı altındaki tüm iş yeri uygulamalarının yaptırılmamasına 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince oy birliği ile karar verilmiştir.

İlgili Makaleler