Gündem

Sakarya’daki Patlama Hakkında Bakan Soylu’dan Önemli Açıklama

Sakarya'da meydana gelen patlamanın ardından İçişleri Bakanı Sülyeman Soylu bölgeye gitti ve patlama hakkındaki detayları kamuoyu ile paylaştı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Sakarya’da yaşanan patlamanın ardından bölgeye gitti. Burada önemli açıklamalarda bulunan Bakan Soylu patlamanın başında patlayıcı imha timi olduğunu ifade ederek fabrikadaki patlayıcı maddelerin orada durmaması için karar alındığını taşınabilecek yerler için alternatifler bulunduğunu Cumartesi gününden bu yana 15 ton maddenin taşınmaya başladığını vurguladı.

Açıklamalarında 3 kişinin hayati tehlikesi olduğunu ve kamyon şoförünün de hayati tehlikesinin bulunduğunu belirten Bakan Soylu 3 şehidimizin olduğunu vurguladı.

BAKAN SOYLU’NUN AÇIKLAMALARI

İçişleri Bakanı Soylu açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

* Fabrikadakı patlayıcı maddelerin orada durmaması için karar aldık. Taşınabilecek yerler için alternatifler bulundu. Cumartesi’den bu yana 15 ton madde taşınmaya başlandı.

* Buradaki patlayıcılar havai fişek olunca, oranın ormana yakın olması nedeniyle burada patlatmanın çok daha doğru olacağı konusunda arkadaşlarımız karar verdi.

* Patlatmanın başında da bizim Ankara’dan gönderdiğimiz patlayıcı madde imha timimiz var. Onların sevk ve idaresinde savcıların kontrolünde patlatma işlemi gerçekleştirildi. 15 tondan kalan 1.5 tonluk mühimmat varken bu müessif olay başımıza geldi.

* Patlayıcı maddeler orada da soğutuluyor, burada da. Buna yönelik usulle birlikte bu mühimmatlar imha edilir. Buraya getirilip fitil boşaltma esnasında bir patlama meydana geldi.

ŞEHİTLERİMİZ VAR

* Patlamada ikisi patlayıcı madde imha timinde olan birisi de alanın güvenliğini almakla sorumlu olan jandarma personelimiz şehit oldu.

* Aracın şoförü şu anda ağır yaralı. Şu anda ameliyatta. Yine Kocaeli’de hastaneye sevk edilen bir jandarmamız var. Ve yine aynı zamanda kaburgasında bir ağrı olan bir jandarma personelimiz var.

HAYATİ TEHLİKESİ OLANLAR VAR

* Hastanelerde 11 jandarma personelimiz var. Bir de kamyonun şoförü var. 3 arkadaşımız haricinde hayati tehlikesi olan yok. Hayati tehlikesi olan kamyon şoförü arkadaşımız var.

* Bu konuyla ilgili adli idari soruşturma devam ediyor. Mülkiye ve emniyet müfettişleri buraya intikal edecekler. Adli ve idari soruşturma sonucunda bir eksiklik varsa bunu takip edip sonuçlandıracağımızı ifade etmek istiyorum.

* Jandarmamızın patlayıcı madde imha timi var. Sadece burası değil, sınırlardaki mayınları temizlemek de bizim görevimiz. Bu konuda uzmanlaşmış arkadaşlarımız var. Ağrı’da da sınırda mayın temizleme işini de arkadaşlarımız yapıyor. Daha önceki 15 tonluk bölüm de arkadaşlarımız tarafından patlatıldı.

* Burada ne olduğunu? Nasıl oluştuğunu? İhmal var mı? Bunların hepsini araştırmanın sonucu öğreneceğiz.

* İmha edilecek kalan mühimmat şu anda yaklaşık 1.5 ton. Onun haricinde imha edilecek mühimmat yok.

İlgili Makaleler