Ekonomi

Salgın Döneminde Bu Ödemeyi Alanlar Daha Geç Emekli Olacak

Salgın döneminde Kısa Çalışma Ödeneği alan vatandaşlar için emeklilik açıklaması yapıldı. SGK Uzmanı Uğur Aslım bu konu hakkında bir açıklama yaptı ve 3 ay Kısa Çalışma Ödeneği alan vatandaşların 60 gün daha geç emekli olacağını belirtti.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Oğuz Aslım Kısa Çalışma Ödeneği alan vatandaşlar hakkında açıklamalarda bulundu. Aslım açıklamalarında kısa çalışma ödeneğinden faydalananların sigorta primlerinde hak kaybı yaşandığını ve bu nedenle KÇÖ alan çalışanların normalden 60 daha geç emekli olacağını vurguladı. Konu ile ilgili olarak Aslım İŞKUR şirketlerden kısa çalışma ödeneği başvurusu aldığında çalışma süresinin ne kadar olacağını sorduğunu vurguladı ve şu ifadeleri kullandı:

“İLERİYE DÖNÜK BORÇLANMA OLMAZ”

“45 saat olarak kabul edilen haftalık çalışma süresinin üçte bir veya üçte iki çalışma saati olup olmayacağını belirlenir. Örneğin, şirkette üçte bir saat çalışma gerçekleştirilecekse, 30 gün olan bir ayda işçinin maaşının 10 gününü şirket, kalan 20 gününü de İŞKUR öder. İşçinin sigorta primi ise şirket tarafından 10 gün olarak yatırılır. Yani 3 ay boyunca kısa çalışma ödeneğine hak kazanan işçinin emekli olması 2 ay geç olur. 3 aylık süreçte işçinin sigorta prim kaybı 40 günlük süreye tekabül eder. Ayrıca bu 40 günlük sürecin ileriye dönük borçlanma durumu da olmaz.”

İŞTEN ÇIKARILMA TEHLİKESİ

Bilindiği gibi Kısa Çalışma Ödeneği uygulaması Nisan ayında başlamıştı. Temmuz ayında sona ermesi beklenen Kısa Çalışma Ödeneği sonrasında binlerce işçinin işsiz kalma tehlikesi de bulunuyor.

Bununla birlikte Nisan ayının üçüncü haftasında işten çıkarma 3 ay yasaklanmıştı. Bu süre Temmuz ayının ortasında sona eriyor. İşten çıkarma yasağının uzatılmaması durumunda işçilerin işten çıkarılma tehlikesi bulunuyor. Ancak bu konuda bir çalışma olduğu da gündeme geldi.

İlgili Makaleler