Gündem

Salgın Nedeniyle Dikkat Çeken Yasaklar Getirildi

Bolu'da corona virüsü salgını kapsamında önemli yasaklama kararları alındı. Bu kapsamda vakalarda gözlenen artış nedeniyle tabiat ve milli parklara girişlerde HES kodu zorunluluğu getirilirken, 65 yaş üstü vatandaşların da düğün, sünnet gibi kalabalık ortamlara girmesi yasaklandı. Bunun yanı sıra söz konusu açıklamada sokakta yemek yemek ve sigara içmenin de yasaklandığı vurgulandı.

Corona virüsü vakalarının son 2 haftada artması nedeniyle Bolu’da İl Umumi Hıfzısıhha Meclisi tarafından yeni tedbirler alındı. Mecli Bolu Valisi Ahmet Ümit başkanlığında toplandı ve Temmuz ve Ağustos aylarında salgının yayılma hızının, pozitif vakaların, evlerinde izolasyona tabi tutulan vatandaş sayısının ve temaslıların hızla arttığının görüldüğü belirtilerek, vaka artışlarının en önemli sebeplerinin düğün, sünnet, toplu taşıma, taziye gibi etkinliklere katılanların kurallara uymaması olduğu vurgulandı.

HES KODU ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ

Yapılan toplantı kapsamında son 2 hafta içerisinde Gölcük ve Abant Tabiat Parkları’na şehir dışından gelen ve korona virüs testlerinin pozitif olduğu anlaşılan kişilerin yakalanması nedeniyle İl Umumi Hıfzısıhha Meclisi Abant ve Gölcük Tabiat Parkları ile Yedigöller Milli Parkı’na girişlerde HES kodu zorunluluğu getirildiği kamuoyu ile paylaşıldı. Bu konu hakkındaki kararda şu ifadelere yer verildi:

“Abant, Gölcük ve Yedigöller mesire alanlarına il içinden ve il dışından yoğun şekilde ziyaretçilerin geldiği, bu ziyaretçilerin en azından bazılarının pozitif vaka tanımlı veya temaslısı oldukları ve evlerinden çıkmamaları gerektiği halde söz konusu mesire alanlarına geldikleri tespit edildiğinden ilk etapta Abant, Gölcük ve Yedigöller’e tatil günlerinde girişlerin Sağlık Bakanlığı’nın tavsiyeleri doğrultusunda elektronik HES sistemi kullanılarak gerçekleştirilmesine”

65 YAŞ VE ÜSTÜNE KISITLAMA

Ayrıca 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız için de yasak getirildi. Bu kapsamda kararda şu ifadelere yer verildi:

“İlimizde koronavirüs sebebiyle vefat eden vatandaşlarımızın büyük çoğunluğunun kronik rahatsızlığı olan veya 65 yaş ve üzeri şahıslardan oluştuğu anlaşıldığından kronik rahatsızlığı olan veya 65 yaş üzeri olan vatandaşlarımızın virüsten daha iyi korunabilmelerine yardımcı olmak amacıyla toplu ulaşım araçlarını kullanmalarının, sünnet düğünü, nişan, kına, düğün, taziye, cenaze namazı, pazaryerleri gibi insanların topluca bulundukları faaliyet ve sosyal aktivitelere katılmalarının kısıtlanmasına yani bu tür aktivitelere katılımlarının engellenmesine karar verilmiştir”

SOKAKTA YEMEK YEMEK VE SİGARA İÇMEK YASAK

Bunun yanı sıra il genelinde maskesini çıkartarak cadde ve sokaklarda ellerinde yemek yiyen ve sigara içen vatandaşlara da kısıtlama getirildi. Bu tür kısıtlama hakkında da mecliste alınan kararda “Vatandaşların yeme-içme gerekçesiyle maske takmamalarına sebebiyet verdiği anlaşıldığından maske çıkartılmasını önlemek amacıyla cadde ve sokaklarda sigara içilmesine, dondurma, çekirdek gibi gıda tüketimine izin verilmeyecek” ifadeleri kullanıldı.

İlgili Makaleler