Gündem

Salgın Nediyle İl Genelinde Kritik Karar ! HES Kodu Olmadan Girişler Yasaklandı

Diyarbakır'da, salgının yayılmasını engellemek amacıyla 7 Eylül'den itibaren uygulanacak olan kritik bir karar alındı. Bu karar kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarına Hayat Eve Sığar (HES) koduyla giriş yapılacağı belirtildi.

Vali Münir Karaloğlu başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulunca, koronavirüs salgınına yönelik yeni tedbirler görüşüldü ve çok önemli kararlar alındı. Bu doğrultuda salgının yayılmasını engellemek amacıyla 7 Eylül’den itibaren kamu kurum ve kuruluşlarına Hayat Eve Sığar (HES) koduyla giriş yapılacağı belirtildi.

ALINAN KARAR

Konu ile ilgili olarak Diyarbakır Valiliği tarafından bir karar alındı. Valilik tarafından alınan karar kapsamında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İlimizde bulunan tüm kamu kurum ve kuruluşlarına girişlerde görevli personel marifetiyle ‘Hayat Eve Sığar’ mobil uygulaması üzerinden vatandaşların HES kodlarının sorgulanması ve uygulamanın onay verdiği kişilerin kamu kurum ve kuruluşlarına girişlerine izin verilmesine, kamu kurum ve kuruluşlarına müracaat edecek vatandaşlarımızın sorun yaşamaması adına önceden telefon ve benzeri cihazlar üzerinden HES uygulamasından veya telefonla SMS yoluyla HES kodu sorgulamalarını yaparak onay verilmesi halinde müracaat etmelerinin doğru olacağıyla ilgili bilinçlendirmesi için gerekli duyuruların ve bilgilendirmelerin yapılmasına, yukarıda belirtilen tedbirlerin, 7 Eylül 2020 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanmasına, oy birliğiyle karar verilmiştir”

İlgili Makaleler