EkonomiGündem

Salgın sürecinde devlet yardımları kimlere yapılacak? Sosyal yardıma başvuru nasıl yapılır?

Türkiye’de corona virüsü salgını sürecinde dar gelirli vatandaşlar için destek yardımları yapılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan devlet yardımlarından kimler faydalanabilir? Yardım başvurusu nasıl yapılır?

Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de sosyal izolasyon yöntemi uygulanıyor. Virüsün yayılımını durdurmak için evlerine kapanan milyonlarca vatandaşın yaşadığı ekonomik sıkıntılar gündeme geldi. Bu durum üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dar gelirli ailelere 1000 TL’lik destek sağlanacağı açıklandı.

Kimler destekten faydalanabilir?

Düzenli merkezi sosyal yardım (Yaşlı Aylığı, Engelli Aylığı, Engelli Yakını Aylığı

Silikozis Aylığı

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım

Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım

Öksüz Yetim Yardımı, Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı

Şartlı Eğitim Yardımı, Şartlı Sağlık Yardımı

Çoklu Doğum Yardımı

Psiko-Sosyal ve Mali Kayıp Yaşayan Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Düzenli Nakdi Yardım Programı) alan haneler devletin sosyal destek yardımından da faydalanabilecek.

Başvuru nasıl yapılır?

Sosyal yardımdan yararlanmak için yararlanmak için vatandaşların herhangi bir yere başvuru yapmasına gerek yok.

Sosyal yardım sorgulama

Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı bir hizmettir. Şehit Yakınları, Gazi ve Gazi Yakınları İstihdam Başvuru Sorgulama, Şehit Yakınları, Gazi ve Gazi Yakınları Ücretsiz Seyahat Kartı Başvuru Sorgulama Sosyal Hizmetler Kanunu Kapsamında İşe Yerleştirme Tercih İşlemleri, Gelir Testi Sonucu Sorgulama gibi Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama işlemi e-Devlet sistemi üzerinden yapılır.

SOSYAL YARDIM SORGULAMASI YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ. 

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir