Gündem

Samsung Cloud İçin Flaş Karar! Yeni Değişiklik Nasıl Olacak?

Kullanıcıları için yerleşik bir bulut depolama hizmeti olan Samsung Cloud’ da önemli bir gelişme yaşandı. Google Drive, Dropbox, Yandex Disk ve ICloud gibi bulut hafızalar günümüzde kullanılmaya devam ediyor. Samsung Cloud gibi telefonla birlikte gelen uygulamalar daha çok beğeni kazanıyor. Ancak Samsung Cloud için yolun sonuna gelindiği iddia edildi.

Bilgiler Samsung Cloud’ a emanet ediliyordu

Google sağladığı sınırsız fotoğraf ve video yedekleme imkanını geri çekmesiyle birlikte diğer teknoloji devleri de maliyetleri göz önünde bulundurarak, depolama servislerinde değişikliğe gitmeye başladığını açıklamaya devam ediyor. Bu kapsamda Samsung’ da beş yıl önce sunduğu Cloud servisini büyük oranda küçültmeye karar verdiğini açıkladı. Buna göre kişiler, takvim öğeleri ve notlar gibi önemli ama küçük boyutlu dosyalar dışında yedekleme imkanı sunulmayacağını belirten Samsung kullanıcılarını üzdü.

Kullanıcılar 3 aya kadar dosyalarını başka bir servise taşıması gerekiyor. Grup 1 ve Grup 2 olmak üzere dünya coğrafyasını ikiye ayıran Samsung, kullanıcılara Microsoft OneDrive servisine geçiş yapmaları konusunda tavsiyede bulunuyor. 1. Grup İngiltere, ABD, Avustralya ve Avrupa’nın büyük bölümünü kapsarken 2. grup Asya, Afrika ve Orta Doğu’nun büyük bölümünü kapsıyor.

OneDrive depolama alanları 5 GB’ dan 20 GB seviyesine çıkıyor. Ancak bu 12 ay boyunca geçerli olacak. Daha sonrasında aynı depolama alanını kullanmaya devam etmek için ödeme yapmanız gerekecek.

Samsung, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 2. grup için 31 Ağustos 2021 tarihinde başlayarak, Galeri Eşitleme ve Dosyalarım için Drive depolama özelliği artık Samsung Cloud tarafından desteklenmeyecek ve kullanıcı verileri de silineceğini açıkladı.

İlgili Makaleler