Ekonomi

Satılamayan kurbanlıklar ne olacak? Bakan Pakdemirli açıkladı!

Kurban Bayramı’nın 3. Gününde satılamayan kurbanlıklarının ne olacağına dair açıklama geldi. Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli elde kalan kurbanlıkların Et ve Süt Kurumu'nun satın alacağını duyurdu.

31 Temmuz’da başlayan Kurban Bayramı’nın 3. Günü geldi. Üreticilerin corona virüsü salgını nedeniyle satışların az olduğunu söylediği kurbanlıkların satılmadığı zaman ne olacağı merak ediliyordu. Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’den açıklama geldi. Bakan Pakdemirli, elde kalan kurbanlıkların Et ve Süt Kurumu’nun satın alacağını duyurdu.

Yetiştiricileri mağdur etmeyeceğiz

Koyunların 15,00 ₺/canlı kg, keçiler ise 13,00 ₺/canlı kg fiyat üzerinden satın alınacağını belirten Bakan Pakdemirli, “Bu sene 1,2 milyon büyükbaş, 3,6 milyon küçükbaş kurbanlığımız var. Bu yıl da kurbanlıklarını satamayan yetiştiricilerimizi mağdur etmeyeceğiz. Pazarda satılamayan hayvanların tamamını, talep etmeleri halinde, Et ve Süt Kurumumuz eliyle biz alacağız. Canlı ağırlık tartımlarından %8 tokluk firesi düşülmesi sonucu 400 kg ve üzeri olan, besi kondisyonu yüksek, erkek kasaplık sığırların canlı alım birim fiyatı,19,00 ₺ olarak;

Canlı ağırlık tartımlarından %8 tokluk firesi düşülmesi sonucu 320-399 kg arası olan, besi kondisyonu yüksek, erkek kasaplık sığırların canlı alım birim fiyatı 18,00 ₺ olarak;

II. ve III. kalite dişi kesimlik sığırlar ise canlı olarak alınmayıp, Kurumumuz mevcut cari alım kriterleri ve fiyatları ile satın alınacaktır.” İfadelerini kullandı.

İlgili Makaleler