GündemKamu Haberleri

Sayıştay bu yıl 60 bin öğretmen alımı yapılması gerektiğini duyurdu!

İYİ Parti Ankara Milletvekili Şenol Sunat TBMM’de yaptığı bugünkü konuşmasında Sayıştay raporunda yer alan öğretmen alımı ile ilgili açıklamalarda bulundu.Sunat’ın 60 bin öğretmen alımı yapılması ve öğretmenlere 3600 ek gösterge verilmesi talebine destek MHP’den geldi.

İYİ PARTİ VE MHP’DEN 3600 EK GÖSTERGE ÇAĞRISI

Sayıştay’ın bu yıl en az 60 bin öğretmen ataması yapılması gerektiğini belirttiği raporunu hatırlatan Sunat, meclis kürsüsünde yaptığı açıklamalarda öğretmenlere ‘’3600 ek gösterge en kısa sürede verilmelidir’’ dedi. Aynı şekilde MHP Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ’da öğretmenlere 3600 ek göstergenin verilmesini ve 60 bin öğretmen atamasının yapılmasını talep etti.

İYİ Parti Milletvekili Sunat öğretmenlerin sorunlarına değindi. ‘’Sözleşmeli, ücretli öğretmenliği kaldırın, kadroya alın bu öğretmenleri’’ diyerek yaşanılan sorunlardan bahsetti. Öğretmenlerin liyakata göre atanmaları gerektiğinin altını çizen Sunat, PİKDES öğretmenlerine de kadro açılması gerektiğine vurgu yaptı. MHP’li Karadağ ise bu konuda ”Öğretmenin ücretlisi, sözleşmelisi olmaz; öğretmen kadrolu olmalıdır. Öğretmenlik meslek kanunuyla birlikte bu konunun da mutlaka çözüme kavuşturulmasını beklemekteyiz” dedi.

Uzaktan eğitim konusunda da görüşlerini bildiren Şenol Sunat, şu anda Türkiye’de sabit internet hızının dünya sıralamasında çok gerilerde olduğunu, 4,5G’denilmesine rağmen hızının 3G hızında olduğunu ve yetersiz alt yapının olmasından dolayı şuanda binlerce öğrencinin internet erişiminin olmadığını ve bu yüzden uzaktan eğitim yapamadığını öne sürdü.

İYİ Parti Ankara Milletvekili Şenol Sunat’ın yaptığı açıklamalar şöyle;

ÖĞRETMEN YETİŞTİRME SİSTEMİNİ

Sayın milletvekilleri, kıt yer altı kaynaklarına sahip ülkelerde en önemli güç, yetişmiş insan gücüdür, Almanya ve Japonya örneğindeki gibi. Öğretmen yetiştirme sistemini yeniden ele almak zorundayız. En zeki öğrencilerimizi öğretmenliğe yönlendirmeliyiz ve öğretmenlerimize hak ettikleri özlük hakları ve saygınlıklarını kazandırmalıyız.

60 BİN ÖĞRETMEN ALIMI

Şenol Sunat öğretmen alımı ile ilgili şöyle dedi;

Sayın Bakan, aynı dersleri alan, aynı özveriyi gösteren, aynı fakülteden mezun kişilerin farklı unvanlarda öğretmenlik yapması onur kırıcıdır. Sözleşmeli, ücretli öğretmenliği kaldırın, kadroya alın bu öğretmenleri. Ülkenin dört bir yanında öğretmen bekleyen okullar ve öğrenciler var, Sayıştay raporlarına da geçti, en az 60 bin öğretmen alımı yapılmalıdır bu yıl…

Yaşar Karadağ 60 bin öğretmen alımı hakkında şu taleplerini iletti;

Atama bekleyen öğretmenlerimizin de atama sorunları gerekli planlamalar ve mevcut ihtiyaçlar doğrultusunda kademeli olarak giderilmelidir. Özellikle pandemi sürecinde oluşan öğrenme kayıplarının tespit ve telafi edilmesi nedeniyle ayrıca 2021 yılında Sayıştayın da raporu var. 60 bin civarında öğretmen ataması yapılması uygun olacaktır. Tayin ve terfi yer değiştirmelerinde liyakat, hakkaniyet ve adalet prensipleri esas olmalıdır. Öğretmen kariyer basamakları yeniden düzenlenmeli, hizmet yılı ölçü alınarak on yılını doldurmuş öğretmenlerimiz uzman öğretmen, yirmi yılını doldurmuş öğretmenlerimiz başöğretmen olarak kabul edilmelidir. Öğretmenlere ve memurlara hiçbir kamu zararına meydan vermeyecek olan becayiş hakkıverilmelidir.

İl içi ve özür grubu yer değiştirmeleri sıraya alınarak sıraya bağlı atamalar dönem dönem yapılmalıdır ve ayrıca zorunlu hizmet kapsamında elverişsiz koşulların hakim olduğu bölgelerde görev yapan öğretmenlere zorunlu hizmet tazminatı ödenmelidir. Ve yine öğretmenlerimizin talebi, tüm öğretmenlerimizin maaş karşılığı ders saatleri on beş saat olarak eşitlenmelidir. Bunun dışında 920 civarındaki mağdur ücretli öğretmenlerimizin mağduriyetleri giderilmeli, Millî Eğitim Bakanlığı ve diğer tüm kurumlardaki engelli memur kontenjanları da artırılmalıdır.

ANDIMIZ YENİDEN OKUTULMAYA BAŞLANSIN

Sayın milletvekilleri, Millî Eğitim Bakanlığı ve il, ilçe müdürlükleri bugüne kadar hangi tarikat, vakıf ve derneklerle iş birliği yaptı, biliyor musunuz? Sayın Bakan, tekrar ediyorum: Vazgeçin bu anlayıştan, siyasi baskılara boyun da eğmeyin. Yeniden, değerler eğitimi dersini koyun, yurttaşlık bilincini verin öğrencilere ve Andımız’ı yeniden çocuklarımıza armağan edin. “Türk’üm, doğruyum, çalışkanım.” sözlerinden kim rahatsız olur bu ülkede?

ÖĞRETMENLERE 3600 EK GÖSTERGE

İYİ Parti Ankara Milletvekili Şenol Sunat: Okulları nasıl denetliyorsunuz Sayın Bakan? Okul ve öğretmen sayısı bu kadar yüksek iken 500 Bakanlık müfettişi denetim için yeterli mi? Maarif müfettişleri arasındaki bu özlük haklarını eşitlemeyi düşünmüyor musunuz? Her seçim döneminde söz verdiniz, 3600 ek gösterge en kısa sürede de verilmelidir. Öğretmenlerimizle ilgili, “Öğretmenlik meslek kanununu çıkarın.” dedik. Okul yöneticilerini, Millî Eğitim Bakanlığı görevlilerini liyakate göre atayın.

MHP Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ: Öğretmenlerimizin 3600 ek göstergeyle ilgili beklentileri var, bu konudaki düzenlemenin de bir an önce yapılmasını arzu ediyoruz. Bununla birlikte her yıl eğitim öğretim yılı başında öğretmenlere ödenen eğitim öğretime hazırlık ödeneği iyileştirilmeli ve hizmet sınıfı ayrımı yapılmadan MEB ve Yüksek Öğretim personelinin tamamına ödenmelidir.

EĞİTİM FAKÜLTESİ KONTENJANLARI

PİKDES öğretmenleri var, bunları kadroya alın, proje çerçevesinden çıkarın. Eğitim fakültelerinin kontenjanlarını, öğretmen ihtiyacına göre planlayın. Öğretmen atamalarında kullanılan sınavların geçerliliklerini ve mülakatları tekrar gözden geçirin.

İNTERNETE ERİŞEMEYEN KAÇ ÖĞRENCİMİZ VAR?

Sayın Bakan, pandemiden önce zaten imkân ve fırsat eşitliği yönünden olabildiğince adaletsizlikler vardı, şimdi ise bunlara ek dijital uçurum yaşıyoruz. Okul öncesinden üniversiteye, öğrenme kayıplarını tespit edebiliyor musunuz acaba? 18 milyon K12 öğrencisi, 8 milyonu aşkın üniversite öğrencisi… İnterneti olmayan, dijital cihazı olmayan ve uzaktan eğitime ulaşamayan ne kadar öğrenci var tespit ettiniz mi? Söylüyorum, en az 6 milyon öğrenci uzaktan eğitime devam etmiyor, takipteyiz ve bu çalışmaları da yapıyoruz.

DÜNYA SIRALAMASINDA 101’İNCİ OLDUK

BTK’nin 2020 Raporu’na göre, Türkiye’de, hanelerin yüzde 53’ünde sabit internet yok sayın milletvekilleri. Evinde sabit interneti olmayanların mobil internet ücretini dokuz ay boyunca ödeyebilmeleri mümkün mü? Ailenin çok çocuklu olması hâlinde, evinde bir cihazı bulunan bir ailede bu çocuklar uzaktan eğitimi nasıl takip edecek? Evet, internet yapımızın fiber optik açısından yetersiz olduğu ortada. “4.5G” diyorlar, biraz önce vekiller de söylüyor, 5G’den bahsediyorlar. Türkiye’de ortalama hız 3G bile değil. 178 ülke içinde sabit internette ortalama internet hızına göre 101’inci sıradayız değerli milletvekilleri.

77 ülke arasında, çalışmak için bilgisayarı olan öğrenciler listesinde 64, internet bağlantısına erişimi olan öğrenciler arasında ise 70’inci sıradayız. Yahu, bırakın, köyleri, Iğdır’ı, İstanbul’da altyapı sorunu nedeniyle internet olmayan yerler var. Devlet ne için var sayın milletvekilleri?

ÖĞRENCİLERİN İHTİYAÇLARINI YAPILAN YARDIMLARLA MI KARŞILAYACAKSINIZ?

Evet, EBA üzerinde çok durmak istemiyorum ama EBA’da da aynı anda kullanan kullanıcı sayısı 1 milyon olduğunda server çöküyor, Sayın Bakan: “Ne güzel ilgi var.” diyor. Sayın Bakan, sosyal medyada yaptığınız her açıklamanın altında, cihazı ve interneti olmayan veliler ve öğrenciler sizden yardım bekliyor, yardım istiyor, bu çığlıkları inşallah duyuyorsunuz. Evet, oradan buradan. Bütçede neden yok bu cihazlar ve internet konusu? Yardım kampanyalarıyla mı bunları çözmeyi düşünüyorsunuz? Kızılaya kaldıysa yandık. Bu öğrencilere cihaz, tablet, internet gelinceye kadar gerçekleşecek öğrenme kayıpları nasıl telafi edilecek?

Bu Evrensel Hizmet Fonu’nda toplanan paraları soruyoruz, cevap yok. Hiçbir fon neden bu ülkede amacına uygun kullanılmaz? Evet, mağdur olan öğrencilerimize internet ücretsiz verilmeli ve cihaz anında temin edilmelidir. Eğer bunlar yapılmazsa eğitim hakkı ihlal ediliyor demektir. Devlet bunları sağlamak için vardır.

İlgili Makaleler