Ekonomi

Selçuk Geçer Açıkladı: “Dolarda 3 Ayrı Senaryo Gerçekleşebilir!” Dolar Yükselecek Mi? İşte Çok Konuşulacak O Açıklamalar…

Sosyal medya platformlarında kullanıcıların yakından takip ettiği ekonomi isimlerinden biri olan Selçuk Geçer, merkez bankalarının faiz kararları öncesinde dolar/TL paritesini değerlendirdi. Önemli açıklamalar yapan Geçer, doların ulaşacağı yeni seviyeyi verdi.

Açıklamaları ile vatandaşların ekonomiyi daha iyi anlayabilmesini sağlayan isimlerden biri olan ekonomist Selçuk Geçer, dolarda bu kez üç ayrı senaryo açıkladı. Olası senaryoları takipçileriyle paylaşan Geçer, son açıklamalarıyla herkesi endişelendirdi.

Selçuk Geçer, “Dolar 30 TL’ye Çıkarsa Şaşırmayalım”

Döviz kurlarına ilişkin önemli analizlerde bulunan Selçuk Geçer, özellikle doların yükselişinin durdurulamayacağını belirtti. Durdurulmasının da doğru olmadığını vurgulayan Geçer, konuyla ilgili; “Döviz ve altın emin adımlarla gidiyor yukarı doğru. Görünen o ki devam edecek. Bu engellenemeyecek. Engellenmesi de doğru değil. Doları düşük tutmak uğruna 1 yıl fedakarlık yapıyoruz. Cebimizden para çıkıyoruz. Bugün benzin 26 liraysa bunun sebebi doları bakılamaya çıkarmaktır. Gram altın hem ons hem dolara göre yukarı çıkacak. Dolar düşecek mi? bunu açıklayacağız. Döviz yükselir. Dolar 16,43 seviyesini gördü. 16,90’a gidiyor. Önümüzdeki hafta gidecek. 17’yi kırdıktan sonra 25’in altında kapatırsak öpüp başımıza koyalım. 30 liraya çıkarsa şaşırmayalım, büyük kırılmalar olursa dua edelim. Bizi getirdikleri nokta bu” dedi.

Doların neden 12’de tutulamadığını açıklayan Selçuk Geçer; “Dolar endeksi 101’i zorlamaya başladı. Amerika’ya giden parada hisse senedi piyasası ile de bakmak zorundasınız. Piyasasının yükselmesi Amerika’ya para girişinin hızlandığını gösteriyor. Altın gibi durumlar Amerika’daki tahvilleri gösteriyor. Amerika’ya ilgi var. Türkiye açık ara dünyanın en riskli ülkesiyiz. Kurla faiz arasındaki bağı koparttık. Faizin gücü dışarı atmış olduk. Cepte para kalmayınca doların yükselişini izliyoruz. Dolar neden yükselecek? Amerika’ya para kaçışı devam ederse hareketliliği daha da sertleştirecek. Süper Bono ile engellemekte mümkün olmayacak. Dolar 14’ten yükselmeye başladı. Neden 12’de tutamadı. Gücü bir yere kadar. Türkiye’nin işi önümüzdeki günlerde daha da zorlaşacak. Sıkıntılar daha da büyüyecek. Bu hareketlilik kaçışı hızlandırıp doları yükseltecek” açıklamalarında bulundu.

Selçuk Geçer’e Göre, Bu Üç Senaryo Doların Akıbetinde Çok Olası

Öngörüleri realist bulunduğu için özellikle yatırımcıların yakından takip ettiği isimlerden biri olan ekonomist Selçuk Geçer, merkez bankalarının alacağı hamleler ile ilişkili olarak dolarda üç ayrı senaryo çizdi. Selçuk Geçer’in çizdiği bu senaryolar ise, açıklamalarıyla; “Amerika’da faiz artırımı az olursa dolar yükselir, bizimkilerde makro ekonomik kırılganlıkları artırmazlarsa dolar yıl sonunda 25 liraya çıkar. Büyük ihtimalle 17’yi aşar sonra 20 sonra adıma adım 25 liranın üzerine çıkar. 25-20 arasında durur. Diğer senaryo ABD ve Avrupa agresifleşmeye aynı zamanda petrol fiyatlarının yükselmesiyle bizim de bütçe açıklarımızın artmasıyla enflasyon faiz makası açılır bir bakarsınız dolar 1 haftada 20’yi bulmuş yıl sonunda 35-40 aralığına yerleştiğini görmüş oluruz. 3. senaryo ise bizi 3 haneli dolar rakamlarına gidebiliriz. Ben dolar 12 olacak dediğim de bana küfretmişlerdi. Çok kişi özür diliyor benden. Faiz artırımı piyasaları çökertir, şirketleri batırır” kayda geçti.

İlgili Makaleler