Ekonomi

SGK, Bağkur, dul, yetim ve emekli maaşı alan herkesi ilgilendiriyor! Hemen bankaya başvurun

Kredi ve kredi kartı kullanan SGK, Bağkur, Emekli, dul ve yetim maaşı alan herkesi yakından ilgilendiren açıklama yapıldı.

Ekonomik nedenlerden dolayı kredi çekmek zorunda kalan ya da kredi kartı kullanan SGK, Bağkur, Emekli, dul ve yetim maaşı alan herkes için kritik açıklama uzmanlar tarafından yapıldı. Acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak için bankalar tarafından verilen krediyi veya kredi kartı kullanan fakat ekonomik nedenlerden dolayı ödemekte zorluk çekenler aldıkları maaşlarında kesinti olup olmayacağı konusunda tedirgin oluyor. SGK, Bağkur, Emekli, dul ve yetim maaşı alıp ödemede zorluk çekenlerin en fazla araştırdığı soruların başında ise Dul, yetim ve emekli maaşına haciz gelir mi? sorusunun cevabını araştırıyor.

SGK, BAĞKUR, DUL, YETİM VE EMEKLİ MAAŞINA HACİZ GELİR Mİ?

SGK, Bağkur, Emekli, dul ve yetim maaşı alanları ilgilendiren emekli maaşına haciz konusunda uzmanlar tarafından açıklama yapıldı. Uzmanlar açıklamasında bankaların dul, yetim ve emekli maaşlarına haciz uygulanamayacağını aktardı. Yani yasaya göre; emeklilerin yani SSK, Bağkur emekli maaşı alanların yanı sıra dul ve yetim maaşı alanların maaşına, banka gibi üçüncü kişilere olan borcundan dolayı haciz konulabilmesi için borçlu emeklinin izninin olması gerekiyor. Ya da nafaka borçları durumunda banka maaşlara müdahale edilmesi söz konusu olduğu belirtildi. Fakat bazı kişiler ayrıca kendi rızaları ile maaşlarına haciz konmasını kabul ediyor. Maaşlara haciz konmasının kabul edilmesinin ardından ise bankalar haciz işlemlerini uyguluyor.

HEMEN BANKAYA BAŞVURUN

Yargıtay tarafından verilen emsal kararlarda emekli maaşına haciz konulamayacağı hakkında kararlar var olmasından dolayı kabul etmediği halde emekli maaşına haciz gelenlerin zaman kaybetmeden bankaya başvuru yapması gerektiği bildirildi.  Başvuru yapacakların bankadan, ‘haciz konulan maaş benim emekli maaşımdır’ şeklinde bir yazı alması sonrasında icra dairesine giderek itiraz edebilirler. SGK Emekli maaşı ile ilgili kanun kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) nezdinde doğacak alacakların muvafakatname olmadan haczini kapsıyor. Haciz gelebilecek tutarın ise maaşın dörtte birini (yüzde 25) geçmemesi gerekiyor.

BANKALAR TAMAMINA EL KOYAMAZLAR

Bankalar bazen emekli maaşı verdikleri kredi kartı kullanıcılarının emekli maaşını tamamını bloke ederken emekli maaşı alanlar da bu duruma ses çıkartmıyor. Oysaki emekli maaşı alan müşterilerin bankada bulunan emekli maaşının tamamına bloke koyma gibi bir hakkı ve yetkisi yok.  Bu konuda da bankaya başvuru yapılarak bankaya itiraz edilebilir

İlgili Makaleler