Ekonomi

SGK Başvuru Yapan Herkese 801 Lira Ödeme Yapıyor !

Sigorta girişi olan herkese Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çok önemli bir haber verildi. SGK atrafından yapılan açıklama kapsamında sigorta girişi yapılan vatandaşların vefat etmeleri durumunda yakınlarına 801 lira ödeme yapılacağı belirtildi.

Sigorta girişi olan vatandaşların tamamını ilgilendiren açıklama Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapıldı. Söz konusu açıklamada sigorta girişi olan vatandaşlar vefat ettiklerinde yakınlarında 801 lira ödeme yapılıyor.

801 LİRA ÖDEME

Vefat eden kişinin yakınlarına cenaze masraflarına yardımcı olmak için geçen yıl 716 lira ödeme yapıldı. Bu sene ise bu ödeme yapılan zamlar kapsamında 801 lira oldu. SGK tarafından 1 kez ödenecek olan bu yardım sigorta girişi olan vatandaşların yakınlarına verilecek. Ödeme eşe, eş yoksa çocuğuna, çocuk yoksa anne ya da babaya verilecek.

Söz konusu açıklamada vatandaşların 5 yıl içinde başvuru yapması gerekiyor. 5 yıldan sonra yapılacak olan başvuruların geçersiz olacağı ifade edildi.

KİMLER YARARLANABİLİR?

Bu ödenekten yararlanacak olan kişiler ise şöyle oldu:

-Meslek hastalığı veya iş kazası sonucu vefat eden sigortalı kişinin yakınları

-Yaşlılık, malullük, sürekli iş göremezlik raporu olan vefat eden kişinin yakınları

-Kişinin adına en az 360 gün yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilen vefat eden sigortalı kişinin yakınları

-360 gün yaşlılık veya ölüm sigortası primi bildirilen vefat eden kişinin öldüğü zaman sigortalı olup olmadığına bakılmaksızın, yakınları cenaze ödeneğinden yararlanabilir.

BAŞVURU DETAYLARI

Vefat eden kişinin ölüm tarihinden itibaren 5 yıl içinde ölüm tarihinin belirtildiği bir dilekçeyi Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne veya Sosyal Güvenlik Merkezi’ne götürerek başvuru yapılabilir.

İlgili Makaleler