EkonomiGenel

SGK Duyurdu: “İçinde S, K ve Ş Olanlar! Hemen E-devlet’ i Kontrol Etsin.”

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)  harekete geçti. Sosyal Güvenlik Kurumu çok önemli bir uyarı yaptı. SGK tarafından vatandaşların çoğunun haberi olmayan konuya ilişkin özellikle yakın zamanda emekli olacak kişilerin içinde S, K ve Ş harfleri olanların hemen e-devletlerini kontrol etmeleri gerektiği ifade edildi. SGK açıklamasının detayları…

Emekli Olacaklar Dikkat!

SGK açıklamasında Emeklilik için prim günü yetmeyenler dikkat: Dolandırıcılar vatandaşı sahte işyerleri üzerinden ‘sigortalı göstermek’ vaadiyle para topluyor. Bu hileli sigortalılık SGK tarafından tespit edildiğinde, primler siliniyor, aylık bağlandıysa da iadesi isteniyor.

Yaş şartını sağlamış olmasına rağmen prim gün sayısı yeterli olmayanlar emekli olamıyor. İşte bu durumda, ‘bir yerde sigortalı gösterilmek’ denilen hile devreye giriyor. SGK sahte işyeri denetimleri sürerken, sigortalıların aylık prim ve hizmet bildirgelerine bazı kodlar işliyor. Hizmet dökümünde işyerinin karşısında (S), (Ş) ve (K) ibareleri görünüyorsa işyeri hakkında inceleme yapılıyor ya da yapılmış ve işyeri sahte olarak tescil edilmiş demektir.

Dolandırıcılar, vatandaşların emekli aylığı bağlatmak ya da doğum rapor parası almak için hileli bir şekilde ‘sigortalı göstermek’ için bu nitelikte işyerleri tescil ettiriyorlar. Vatandaşlardan ‘sigortalı göstermek’ vaadiyle para alan dolandırıcılar hakkında, sahte işyerleri tespit edildiğinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuluyor. Haklarında gerekli işlemler başlatılan dolandırıcılar hukuki süreç sonunda cezalandırılıyorlar. ifadelerinde bulundu.

İlgili Makaleler