Ekonomi

SGK Genelge İle Müjdeyi Duyurdu: O Ödemeler En Az 1500 Lira Olacak

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yeni bir düzenleme yapıldı ve bu düzenlemeye ilişkin bir genelge yayımlandı. Bu genelge kapsamında yaşlılık ve ölüm aylıkları dosya bazında 1500 liranın altında olmayacak.

Bilindiği gibi corona virüsü salgını nedeniyle en düşük emekli maaşı 1500 liraya yükseltilmişti. Bunun ardından Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından malullük, yaşlılık ve ölüm aylıklarının nasıl düzenleneceğine ilişkin bir açıklama yapıldı.

SGK tarafından yapılan açıklama kapsamında malullük, yaşlılık ve ölüm aylıkları dosya bazında bin 500 liranın altında olmayacak, ancak kardeşler gibi hisseli olunan durumlarda hisse payı dikkate alınacak.

1500 LİRANIN ALTINDA OLMAYACAK

Bununla birlikte SGK’nın yayımladığı genelgede en düşük emekli maaşının 1500 liraya çıktığı bu düzenlemenin ise Nisan ayından bu yana uygulanmaya başladığı belirtildi.

Milliyet’in aktardıklarına göre hem bu kanun hem bu kanunla yürürlükten kaldırılan ilgili kanun hükümlerine göre bağlanmış ve bağlanacak malullük, yaşlılık ve ölüm aylıklarının ek ödeme dahil dosya bazında artmasına karar verildi. Bu bağlamda dosya bazında en düşük 1500 lira olacak.

Birden fazla dosyadan aylık alanlara her bir dosya için ayrı değerlendirme yapılacak. Ayrıca alt sınır aylığı tutarı, hak sahipleri (kardeş vb.) için mevcut hisse oranları esas alınarak tespit edilecek.

GÜNDEME GELEN DÜZENLEMELER

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayımlanan genelge ile gündeme gelen düzenlemeler şöyle:

– Evlenme ödeneği, tespit edilen ilaveli tutar üzerinden hesaplanacak.

– Birden fazla dosyadan gelir/aylık alınması halinde, ilaveli tutar üzerinden tam/yarım ödenmesine karar verilecek.

– Aylık hesabına, aylıklara ilave olarak ödenen ek ödeme, engelli çocuk fark aylıkları, makam ile görev/temsil tazminat tutarları gibi her ay itibariyle aylıklarla birlikte yapılan ödemeler dahil edilecek.

– Uluslararası sosyal güvenlik sözleşmesi hükümlerine göre aylık alanlar, sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlar ile SGK’dan özel kanunlar kapsamında aylık alanlara yapılan gelir ve aylık ödemeleri bu madde kapsamda yükseltilmeyecek.

– Kanun kapsamında hesaplanan aylıklar, madde ile belirlenen tutardan düşükse aradaki fark Hazine’den tahsil edilecek.

İlgili Makaleler