Gündem

SGK harekete geçti: Fiyatlar düştü!

Dün Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk SMA hastalarına müjdeyi vermiş ve ilaç teminin sağlanacağını açıklamıştı. Bugün ise SGK SMA hastalığının tedavisinde kullanılan "Spinraza 12 Mg/5Ml 1 VIAL" isimli ilacın fiyatının 73 bin avroya düşürüldüğü açıkladı.

SMA hastaları için ilaç temini tartışma konusuydu. Ancak dün Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ilaç temininin sağlanacağını açıkladı. Bakan Selçuk tarafından yapılan paylaşımda, “SMA hastalarımızın SUT’a tabi ilaçlarını daha önce olduğu gibi temin etmeye devam edeceğiz. Rabbim tüm hastalarımıza acil şifalar versin.” İfadeleri kullanılmıştı.

Bu açıklamanın ardından ise Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği’ndeDeğişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı. Sağlık Uygulama Tebliği eki EK-4/C listesinde kayıtlı olan “Spinraza 12 Mg/5Ml 1 VIAL” isimli ilacın fiyatı 73 bin avroya düştü.

Her uygulama için ayrı sağlık raporu:

Resmi Gazete’de yer alan yazıya göre; İlk 4 doz için tek sağlık kurulu raporu, idame tedavilerde ise her bir uygulama için ayrı ayrı sağlık kurulu raporu istenecek. Rapordan sonra Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu İlaçların Kişisel Tedavide Kullanılmalarını Değerlendirme Komisyonu tarafından ilaç kullanım onayı verilecek. Onay alındığında SGK çocuk nörolojisi uzman hekimince ayrı ayrı reçete edilen belgeleri karşılayacak.

İlgili Makaleler