Ekonomi

SGK’dan Maaş Almanın Yeni Yöntemi: Sosyal Güvencesi Olmayan Herkese Çıkıyor; 65 Yaşının Üzerinde Olmak Yetiyor! Başvurular…

Türkiye’de vatandaşların çalışma halinden emekli oldukları sürece kadar her bir düzenlemeyi gerçekleştiren Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), devletçi anlayış gereği emekli olan vatandaşlar kadar emekli olmayan vatandaşların da gelirini sağlamakla yükümlü tutuluyor. Bu kapsamda 65 yaş aylığı geliştirmiş olan SGK, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile imzaladığı protokol kapsamında bu aylık türündeki ödemelere 2022 yılında da devam ediyor.

Yaşlılık aylığı ya da 65 yaş aylığı olarak bilinen maaş türü, yaşlı olup da emekli olamamış olan kişilerin geçimini sağlaması adına SGK ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı iş birliğiyle ödeniyor. Yaşlılık aylığı almanın temel şartını 65 yaş ve üzerinde olmak oluştururken; bu aylığa başvuru yapacak olan kişilerin diğer bazı şartları da sağlaması gerekiyor.

SGK, 65 Yaş Aylığı Vermeye Devam Ediyor

Uzunca süredir ödenen destek ödemelerinden biri olan 65 yaş aylığı ya da yaşlılık maaşı, SGK’nın emeklilik hakkını alamamış olan ancak emeklilik yaşını aşmış olan kişilere ödediği bir destek ödemesi olarak biliniyor. Bu kapsamdaki destek ödemelerini 2022 yılında da sürdüren SGK, ihtiyaç sahibi olan ve hiçbir sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşları 65 yaşını geçmesi halinde yaşlılık aylığından yararlandırıyor. 65 yaşının doldurulmuş olan vatandaşların başvuru yapabileceği bu aylık kapsamında sadece yaş şartı bulunmuyor. Bunun yanı sıra SGK’ya vatandaşların prim ödemesi yapmıyor olması, gelir seviyesinin muhtaçlık sınırından az bir hane gelirine sahip olması ve hiçbir şekilde SGK’dan başka bir maaş türünde ödeme almamış olması gerekiyor.

Başvurular Kamu Kurumlarına Yapılıyor

Türkiye’de en çok faydalanılan destek ödemelerinden biri olan 65 yaş aylığı ya da yaşlılık maaşı başvuruları şahsen alındığı için kişilerin bizzat giderek ya da noter huzurunda vekalet verdiği vasilerini göndererek başvuruda bulunması gerekiyor. Başvuruları valilikler ya da kaymakamlıklar aracıyla alan SGK, başvurular esnasında muhtaç olduğunun da resmi bir belgeyle kanıtlanmasını yani muhtarlıklardan alınacak olan muhtaçlık belgesini de istiyor. Yapılan araştırmanın ardından şartları taşıdığı resmi kurumlarca onaylanan 65 yaş üstü vatandaşların maaşları Ziraat Bankası aracılığıyla bağlanıyor. Ancak yaşlılık aylığının ikinci ayından itibaren gerçekleşen ödemeleri sadece PTT kurumu üzerinden vatandaşlara ulaştırılıyor.

İlgili Makaleler