Gündem

SGK’dan Maaş Müjdesi; Başvuru Şartını Yerine Getirmek Önemli! Sadece O İki Grupta Yer Alan Vatandaşlar Yararlanacak! SGK’dan Aylık Alabilmek İçin…

Türkiye’de çalışma halinden emeklilik haline kadar çalışma hayatına ilişkin her türlü konuğu düzenleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kendi bünyesinde kurulmuş olan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) üzerinden bazı kesimde yer alan vatandaşlara Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı iş birliğiyle maaş ödemeleri gerçekleştiriyor. Özellikle aşağıdaki iki grubu kapsayan bu maaş ödemeleri, nakdi yardımlar içerisinde yer alırken; aylık olacak şekilde gerçekleştiriyor.

Toplumdaki mağduriyeti gidermek adına sık sık destek ödemeleri gerçekleştiren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, dönem dönem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kurumlarıyla da iş birliği gerçekleştiriyor. Geçmişte birlikte hizmet veren bu iki bakanlık, günümüzde ayrı ayrı hizmet verirken; özellikle yaşlı ve engelli olan vatandaşlara SGK üzerinden aylık ya da üç aylık olacak şekilde destekte bulunuyor. 2022 yılında da devam eden bu destek ödemeleri her yıl belirli oranda zamlanıyor.

SGK Üzerinden 65 Yaş Aylığı Ödeniyor

Halk arasında yaşlılık aylığı olarak bilinen 65 yaş aylığı, gerçekleştiren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından SGK üzerinden ödeniyor. Temelde adından da anlaşılacağı üzere 65 yaşını aşmış olan vatandaşlara sağlanan bu destek ödemesinden yararlanmak için 65 yaşının üzerindeki vatandaşın muhtaç, güçsüz ve kimsesiz sayılması gerekiyor. 2022 sayılı Kanun kapsamında belirlenen muhtaçlık sınırının altında gelir sahibi olması ve hiçbir sosyal güvencesi bulunmaması halinde 65 yaşını açan vatandaşların başvuru yapabileceği yaşlılık aylığı için emekli aylığı vb. maddi ödeme almamak şartı da aranıyor. Söz konusu aylık için başvurular valilikler ve kaymakamlıklara gerçekleştiriliyor.

SGK Üzerinden Engelli Aylığı Da Ödeniyor

Tıpkı yaşlılık ya da 65 yaş aylığı gibi engelli aylığı da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından SGK üzerinden ödeniyor. Bu destek ödemesi kapsamında 18 yaşını doldurmuş engelli bireyler, ilgili bakanlıkça maddi olarak bağımsızlığı olabilmesi adına verilen engelli aylığı, şartları sağlayan engelli bireylere üç aylık periyotlar ile ödeniyor. Bu kapsamda sağlık kurullarından yüzde 40 ile yüzde 69 oranında engelli olduğuna dair rapor alan engelli bireyler, muhtaçlık sınırı altında geliri olması halinde engeli aylığı alabiliyor. Aynı şekilde yüzde 70 ve üzeri engeli olan kişiler de bakıma muhtaç olsalar dahi bu maaştan yararlanabiliyor.

İlgili Makaleler