Ekonomi

SGK’dan O Kişilere Sadece Bir Kerelik 24 Bin Lira Destek

Ülkemizde corona virüsü salgınından dolayı vatandaşlar çeşitli destekler veriliyor. SGK tarafından evlenecek olan vatandaşlara çeyiz yardımı veriliyor. Bu yardımdan yetim maaşı alan kızlar 24 bin lira olarak faydalanabiliyor. Ayrıca bu yardım için 5 yıl içinde başvuru yapılması gerekiyor.

Devlet tarafından corona virüsü salgını kapsamında vatandaşlara çeşitli destekler sağlanıyor. Bu destekler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından da veriliyor. Bu doğrultuda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetim aylığı alan kız çocuklarına, bir defaya mahsus olmak üzere çeyiz ödeneği sağlanıyor ve bu tutar 24 bin lira oluyor. Bu destekten yararlanmak için evlilik şartının sağlanması ve 5 yıl içinde başvuru yapılması gerekiyor.

2 YILLIK YETİM MAAŞI TOPLAMI

Çeyiz ödemesi almak için evlenecek olan kadının anne ya da babasından dolayı her ay ölüm aylığı alıyor olması gerekiyor. Bu çeyiz yardımı ise 2 yıllık yetim maaşı toplamı olarak hesaplanıyor.

İLK KEZ EVLENMİŞ OLANLAR YARARLANIYOR

Konu ile ilgili olarak bu şartları sağlayan kişilerin SGK İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine başvuru dilekçesi ile başvuru yapılması gerekiyor. Eğer evlilik henüz nüfus kütüğüne işlenmediyse evlilik cüzdanı da başvuru belgeleri arasında yer alıyor. Bu çeyiz yardımında yaş sınırı bulunmadığı gibi ilk kez evlenmiş olanlar yardımdan faydalanıyor.

İlgili Makaleler