Ekonomi

Bu Yollarla Başvuranlar SGK’dan Toplu Para İadesi Alabilir!

Uzun yıllar boyunca çalışan ve emekli olacakları günü bekleyen vatandaşların bazıları emeklilik şartlarını yerine getiremedikleri için primlerini nasıl iade alacaklarını araştırıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) toplu para iadesi almak isteyen vatandaşlar, bunun nasıl yapılacağına dair araştırmalarını sürdürüyor. Hangi şartların yerine geitrimesi gerektiği ve prim iadesinin nasıl alınacağını haberimizde paylaştık...

Vatandaşlar, emeklilikleri için sigorta primlerini her ay ödüyor. Fakat emeklilik şartlarını yrine getiremeyen vatandaşlar da mevcut ve onlar da ödedikleri primin nasıl iade alınacağını araştırıyor. Star Gazetesi yazarı Doç Dr. Resul Kurt, konuya dair bir yazı kaleme aldı ve SGK primlerinin nasıl iade alınacağını iki yöntemle açıkladı.

BİRİNCİ SEÇENEK YAŞ ŞARTI

Kurt’un kaleme aldığı yazıda ilk seçenek olarak yaşlılık ödemesiyle toplu para iadesi alınabileceği ve bunun için yaş şartının sağlanması gerektiği belirtiliyor. Bu yaş kadınlar için 58 olarak belirtilirken erkekler için ise 60 olarak açıklanıyor. Yaş şartını sağlayan kadın ve erkekler, başvurdukları takdirde SGK’dan iade alabiliyor. Fakat yine de bir şart daha bulunmakta. Müracaat eden kişiler, belli bir süre zarfı için primlerini yatırmış olması ve artık yaşları gereği çalışmayacak olmaları şart koşuluyor.

İKİNCİ YOL İSE TAVAN ÜCRET İLE İADE

Diğer bir yol ise prim ödemelerini iade almak isteyen kişilerin birden fazla yerde çalışması ve bu yerlerin SGK’ya aktarılan aylık gelirlerinin toplamı SGK tarafından belirlenen tavanı aşıyorsa, tavanı aşan gelirin çalışan hissesi sigortalı tarafından talep edilirse ve konuya dair bir dilekçe yazarsa çalışana geri ödenebiliyor.

Yaş şartı ve tavan ücret yollarının ikisi için de prim talebinde bulunan kişilerin bu isteklerini SGK’ya yazılı olarak aktarmaları gerekiyor.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler