Gündem

Sıcaklık Covid-19 Etkisini Azaltıyor Mu ? Korkutan Açıklama Yapıldı

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan yaptığı açıklamalarında sıcaklığın corona virüsünün etkisinin azaltıp azaltmadığını ifade etti.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, hava sıcaklığının artması ile corona virüsü vaka sayısının azalacağı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Mehmet Ceyhan açıklamalarında sıcaklığın pandemi üzerinde olumlu etkisi olacağını ve pandemin in Haziran başında biteceğini birçok kişinin söylediğini ancak dikkat çeken iki önemli nokta olduğunu vurguladı. Bu konu hakkında Mehmet Ceyhan açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“PANDEMİNİN MEVSİMİ OLMAZ”

“Pandemi mevsimsel hastalıktan farklıdır. Pandeminin bir kuralı vardır, pandeminin mevsimi olmaz. Amerika’dan yapılan bir modellemeyi çalışma gibi zannetti arkadaşlar. O tamamen bir modellemeydi ve yanlış bir kuram üzerine kurulmuştu. ’25 dereceden sonra her bir derece sıcaklık artışında virüsün bulaşı yüzde 3 azalır’ gibi.

“SICAKLIĞIN ETKİSİ YOK”

Doğru olmadığını gördük. Şu anda dünya nüfusuna göre en çok vaka artışı olan ülkelere bakalım. Birinci sırada Katar, ikinci sırada Bahreyn, arkadan Suudi Arabistan geliyor. Bunların sıcaklık ortalamaları şu an 40’ın üzerinde. İkinci artış dönemini yaşayan İran’a bakıyoruz, havalar oldukça sıcak. Demek ki sıcaklığın bir etkisi yok”

“TEK YOL VAR TEDBİR”

Bunun yanı sıra Mehmet Ceyhan açıklamalarının devamında insanları yanıltan alınan tedbirler ile vaka sayısının azalması olduğunu berlirtti ve vaka sayılarını azaltanın sıcaklık değil tedbirler olduğunu vurguladı. Ayrıca Ceyhan hava sıcak olmasına rağmen tedbirleri bırakan ülkelerde mutlaka ikinci artışlar yaşandığını sözlerine ekledi. Konu ile ilgili olarak Mehmet Ceyhan’ın açıklamaları şöyle oldu:

“Bizde de hiç sıcaklığa aldanmamak lazım, tedbirlerin ucunu elimizden kaçırırsak bizde de mutlaka artışlar yaşanır. Kaldı ki artış olmasa bile 3 haftadır günlük vaka sayısı 900’den aşağıya inmiyor. Sürekli diken üstündeyiz. Bir türlü rahatlayıp, ‘tamam artık bu işten kurtuluyoruz’ diyemiyoruz. Bu, düz giden çizgi bize sürekli her an artış olabilir tehlikesini yaşatıyor. Mevsimi mutlaka bir kenara bırakmak lazım. Tek yolu var alınan tedbirler ve tedbirlere uymak”

İlgili Makaleler