Ekonomi

Sıfır Otomobil Almak İsteyenler Dikkat ! ÖTV İndirimi Bekleniyor

Kamu bankaları tarafından çeşitli kredi paketleri devreye alındı. Bu paketler kapsamında yüzde 0,49'a kadar düşük faiz ile taşıt kredisi veriliyor. Bu kredi kampanyasının ardından 'ÖTV indirimi olacak mı?' sorusunun yanıtı araştırılmaya başlandı. Sıfır otomobil almak isteyen vatandaşlar ÖTV indirimi bekliyor.

3 kamu bankası ve 2 kamu katılım bankası tarafından geçtiğimiz günlerde kredi paketleri devreye alındı. 5 Haziran’da başvuruları başlayacak krediler taşıt, konut, sosyal ve tatil paketleri için geçerli olacak. Taşıt kredisi kapsamında yüzde 0,49 ile 0,69 faiz oranı ile yerli otomobil, binek araç ve motosiklet dahil kredi imkanı sağlanıyor. Birinci el için verilen imkanlar böyle. 50 bin tutarlı 36 ay vade kapsamında yüzde 0,69 faiz oranı yüzde 50 kredi tahsis ücreti ile kullandırılan taşıt kredisinin maliyet oranı yüzde 10 oldu.

AZAMİ LİMİT 150 BİN LİRA

İkici el otomobil alacaklar için de kredi kampanyası başlatıldı. Yüzde 0,82 faiz oranı ile 6 ay geri ödemesiz toplam 60 ay vade ikinci el araç kredisi veriliyor. Azami limit 150 bin lira olacak ve 7 yaşına kadar ikinci el otomobil için geçerli olacak.

BANKALARDAN AÇIKLAMA YAPILDI

Taşıt kredileri kapsamında kamu bankalarından yapılan açıklama ise şöyle oldu:

SIFIR ARAÇ KREDİSİ

Yerli üretim yapan anlaşmalı firmalardan sıfır km binek araç (motosiklet dahil) veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilerimize firmalar ile yapılan anlaşmalar bazında değişmek üzere aylık  yüzde 0,49 – yüzde 0,69 faiz oranı ile taşıt kredisi imkanı sunmaktayız.

50.000 TL tutarlı, 36 ay vade, aylık yüzde 0,69 faiz oranı, yüzde 0,50 kredi tahsis ücreti ile kullandırılan taşıt kredisinin yıllık maliyet oranı yüzde 10,7983’tür.

İKİNCİ EL ARAÇ KREDİSİ

İkinci el binek araç (motosiklet dahil) veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilerimize yüzde 0,82 faiz oranı azami 6 ay ödemesiz toplam azami 60 ay vadeli ile 2. El Taşıt Destek Kredisi ürünü sunmaktayız.

2. El Binek Otomobil ve Ticari Taşıt Kredilerinde azami üst limit 150 Bin TL olacaktır.

Bu kapsamda, 7 yaşına kadar ikinci el otomobiller için kredi kullanılabilecektir.

50.000 TL tutarlı, 36 ay vade, aylık yüzde 0,82 faiz oranı, yüzde 0,50 kredi tahsis ücreti ile kullandırılan taşıt kredisinin yıllık maliyet oranı yüzde 12,8768’dir.

ÖTV İNDİRİMİ BEKLENİYOR

Tüm bunların yanı sıra ekonomiyi canlandırmak adına atılan bu adımın ardından vatandaşlar ikinci el otomobil fiyatlarının artması sonrasında sıfır otomobil almak isteyen vatandaşlar ÖTV indirimi beklemeye başladı. Vatandaşlar sıfır otomobillerde ÖTV indirimi olduğunda ikinci el otomobil fiyatlarının düşeceğini savunarak devletten ÖTV indirimi müjdesi beklemeye başladı. ÖTV indirimine ilişkin henüz bir duyuru yayımlanmadı ancak bir gelişme olduğunda veya resmi bir açıklama yapıldığında okuyucularımızı sitemiz ve mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz.

İlgili Makaleler