Gündem

Sigarayı Bırakmak İsteyenlere Çok Önemli Uyarı: Daha Tehlikeli

Sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlara uzmanlardan önemli bir uyarı yapıldı. Birçok kişi sigarayı bırakmak için daha az zararlı olduğunu düşünerek elektronik sigara olarak tanımlanan yeni tütün ürünlerine meyil ediyor ancak elektronik sigaralar için uzmanlardan önemli bir uyarı yapıldı.

Sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlara uzmanlardan bir uyarı geldi. Toker Ergüder bir açıklama yaptı. Konu ile ilgili olarak Dünya Sağlık Örgütü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Sağlıklı Yaşam Program Yöneticisi Prof.

UZMANLARDAN AÇIKLAMA 

Toker Ergüder için açıklamalarda Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmaların, ortaokula giden verilerin arasında elektronik sigara kullanımının yaygınlaştırılması ifade etti.  Bu bağlamda sigarayı bırakmak isteyenlerin tercih ettiği elektronik sigara hakkında açıklama yapıldı. Ergüder açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

ABD’de yapılan araştırmalar, ABD’de 1,5 milyon çocuk elektronik sigara ve ısıtılmış tütün içmeye başlamış durumda. Elektronik sigaranın, klasik sigarayı bırakmaya yardımcı olduğu külliyen yalandan ibaret.

TANISI ZOR HASTALIKLARA NEDEN OLUYOR

Sigarayı bırakmak isteyen elektronik sigaralara yönelen vatandaşlar için uzmanlar tarafından uyarı yapıldı. Uzmanlar, elektronik sigaranın normal sigaradan daha zararlı olduğunun söylenmesini mümkün olduğu belirterek sigaranın bilinen zararlarının yanı sıra elektronik sigaranın daha hızlı şekilde nefes yollarında tanısı zor hastalıklara yol açtığı ifade edildi.

Bu hastalıklardan birinin de akciğerlerindeki küçük hava yollarının hastalanması olduğunu belirten uzmanlar elektronik sigara tüketenlerde, sigara tüketenlere nazaran ilgili rahatsızlıkların daha sık görüldüğünü vurguladı.

Ayrıca elektronik sigaradaki 16 bini bulan aroma çeşidinin insanlara sağlıklı gibi gösterildiğini, elektronik sigaranın kimyasal kazanı koklamaktan farklı bir şey değildir vurguluyor.

Ayrıca sigarayı bırakmak isteyenlere Sağlık Bakanlığından bir hizmet veriliyor. Detaylar için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | Ankara 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir