Ekonomi

Sigorta Girişi O Tarihten Önce Olanlara Müjde: Erken Emeklilik Avantajı Sağlandı!

Normalde çalışan kimsenin emeklilik süreci, tarihi ve maaşı genel çalışma hayatına bakılarak düzenlenir. Ancak, 2008 tarihinde sigorta kanununda yapılan değişiklikler ışığında, bu şartlar tamamen değişmiştir. Bu doğrultuda, 1999 ve öncesinde sigorta başlangıcı olanlar kişiler diğer sigortalılara göre oldukça avantajlı çıkmıştır.En çok sorulan sorular ise konu ise 1999 yılından önce sigorta başlangıcı olanların emeklilik sürecinde kazandıkları avantajlar nelerdir? ve bu avantajlar nasıl kazanılır? şeklindedir. İşte, 1999 veya öncesinde başlangıç tarihli sigorta başlangıcı olanların elde ettikleri emeklilik avantajları...

1999 yılı ve öncesinde sigorta başlangıcı olan çalışanların kazandıkları en büyük avantaj, erken emeklilik şanslarının olmasıdır ancak bu haklardan yararlanmaları için yasalarca belirlenmiş şartlara uymak gerekmektedir. 1999 ve öncesindeki sigorta başlangıcına sahip olarak emeklilik şansı yakalamak için çalışanların, SSK(4A), BAĞ-KUR (4B) ve Emekli Sandığı (4C) sigorta kollarından birine bağlı olarak çalışmaları gerekmektedir. Bir yandan da bütün çalışma hayatları boyunca SGK’ya eksiksiz bir şekilde prim ödemelerini yapmış olmaları şart koşulmuştur.

Bu sigorta türlerinden birine mensup olan çalışanların erken emeklilik sürecine girmeleri için 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 prim günü şartlarını da sağlamaları gerekir. 1999 ve öncesinde olan kişilerin erken emeklilik şartları nelerdir ve ne gibi avantajlara sahiptir gibi sorular sıkça sorulmaktadır. İşte, konuya dair sorulan bütün soruların cevabı…

ERKEN EMEKLİLİK ŞARTLARI NELERDİR?

Yukarıda sayılan sigorta türlerinden birine mensup olan çalışanların erkek emeklilik sürecine girmeleri için 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 prim günü şartlarını da sağlamaları gerekir. Bu erken emeklilik avantajını kazanmak için sigorta başlangıcının 1999 veya öncesinde olması gerekmektedir.

Eğer staj başlangıcı 1999 veya öncesinde görünürken; sigorta başlangıcı 1999 veya öncesinde değilse, çalışanlar erken emeklilik avantajından yararlanamazlar. Hangi sigorta türüne mensup olursa olsun, kişinin herhangi bir prim borcu olmaması gerekmektedir.

31.12.2011 tarihinden önce sigortalılık süresi ve prim ödemesi şartlarını yerine getiren kadın çalışanlar 54 yaşında emekli olabilirken, erkek çalışanlar 55 yaşında olabilirler. Bu tarihten sonra şartları sağlayan kadın çalışanlar 58 yaşında emekli olabiliyor; erkek çalışanlar ise 59 yaşında olabiliyor. Bütün şartları yerine getirmiş ve askerliğini sigorta başlangıcından önce yapmış erkek çalışanlar ise emeklilik hakkı kazanabilir.

AVANTAJLARI TAM OLARAK NELERDİR?

1999 yılı ve öncesinde sigorta başlangıcı olan çalışanların kazandıkları en büyük avantaj, erken emeklilik şanslarının olmasıdır.

Çalışmayı hiç ara vermeden  tamamlayan sigortalılar 3600 günlük prim ödemesini karşıladıkları sayılmaktadır. Ayrıca,1999 ve öncesinde başlatılmış sigortaları olan kimseler, diğer dönemdekilere göre daha fazla emekli maaşı alırlar.

 EMEKLİ MAAŞLARI NE KADARDIR?

Bu kişilerin emekli maaşları, 99 yılından sonra başlayan sigortalıların maaşlarından daha yüksek olacaktır. Kişi, 31.12.1999 tarihinden önce sigortalandırıldıysa 1600 TL emekli maaşı aldığı söylenebilir.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir