Gündem

Sigorta Girişi Olan Herkese Toplu Para Ödemesi Yapılacak !

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bazı kişilere toplu para iadesi yapılıyor. Toplu para ödemesi prim iadesi kapsamında yapılıyor ve prim iadesi vatandaşlar tarafından araştırılan konuların en başında geliyor. Peki toplu para ödemesi nasıl ve kimlere yapılır?

Prim iadesi pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Sosyal güvenlik sisteminde ödenen primin emekli olmaya ve maaş bağlanmasına yetmediği hallerde toptan ödeme gibi bir imkan bulunmaktadır. Emeklilik şartları bilindiği gibi değişti. Bu doğrultuda erkek çalışanlar 60, kadın çalışanlar ise 58 yaşında emekli olmaya hak kazanıyorlar.

TOPLU PARA ÖDEMESİ

Ancak emekli olmaya hazırlanan belki de milyonlarca çalışanı ilgilendiren farklı bir kanun yürürlüğe girdi. Bu doğrultuda belirlenen kriterleri sağlayan kişilere prim iadesi yapılacak. Konu ile ilgili olarak SGK sistemine ödenmiş olan primlerin çalışanların emekli olmasına veya maaş bağlanmasına yetmediği durumlarda SGK prim ödemelerinin geri alınması mümkün olmaktadır.

Emekli olmak adına kişinin sigorta başlangıç tarihinin yanı sıra ödenen prim miktarı ile hizmet süresi ve yaş kriteri gibi hususlar belirleyici olmaktadır. Bu hususlardan bir kriter bile olmazsa kişinin emekli olması mümkün olmuyor. Bu gibi hallerde, kişinin SGK’ya ödemiş olduğu primleri geri almasına rastlanmaktadır. Bu konuda Sosyal Güvenlik Kurumuna dilekçe ile başvuru yaparak ödenen primlerin geri alınması mümkün olabiliyor.

SGK, söz konusu iadeleri tek başına yapmaz. Bunun için başvuru yapılması şarttır. Prim iade talebine dair dilekçenin SGK il müdürlüklerinin yanı sıra Sosyal Güvenlik Merkezi’ne verilmesi gerekmektedir. Dilekçede verilen tarihe göre ödeme yapılarak söz konusu iade işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra, tavanı aşan kazançlar için iade sırasında zaman aşımı uygulanmaktadır. Bu sayede, herhangi bir faiz uygulaması yapılmaz.

KİMLER TOPLU ÖDEME ALABİLİR?

Prim iadesi kapsamında şu kişiler toplu para ödemesi alabilir:

Belirli bir yaşa gelmiş ve belirli bir süre prim ödemesi yapmış olan kişiler

İşçi ve memur olarak çalıştıktan sonra işten ayrılan kişiler

Ödediği primlerin emekli maaşı almasına yetmediği kişiler

İşyerini kapatan Bağ-Kurlular

İlgili Makaleler