Kamu Haberleri

Sigortalı çalışan herkesi ilgilendiriyor! Hemen hizmet dökümünüzü kontrol edin

Türkiye’de milyonlarca vatandaş emeklilik şartlarını sağlamak için sigortalı olarak çalışıyor. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bazı durumlarda vatandaşların sigortasını iptal edebiliyor. Eğer hizmet dökümünüzde S kodu yazıyorsa sigortanız iptal olabilir. İşte hizmet dökümünde yer alan kodlar ve anlamları…

Milyonlarca vatandaş emekli olmak için yıllarca çalışıyor. Ancak bazı durumlarda SGK vatandaşların sigortalarını iptal ederek emekliliklerinin önüne geçebiliyor. Eğer hizmet dökümünüzde S,Ş,K kodlarından birisi yazıyorsa sizin de sigortanız iptal edilebilir demek. Peki, hizmet dökümünde yazan bu kodlar ne anlama geliyor?

Hizmet dökümünde bulunan kodların anlamları

SGK hizmet dökümünde yer alan S sahte işyeri, Ş şüpheli işyeri ve K kontrollü iş yeri anlamına gelmektedir.

Hizmet dökümünde Ş kodu varsa bu iş yerinde sahte sigortalı bildiriminde bulunup bulunulmadığının tespiti için ,iş yeri hakkında Kodun konulmasından sonra 10 gün içerisinde denetim süreci başlatılır. Eğer sahte sigortalı tespiti yapılırsa hizmet dökümündeki ş, s kodu ile değişir. İş yeri sahte olarak kabul edilir. Bu durumda hizmet bildirimleri iptal edilir.

Şüpheli durumdaki iş yerinden emeklilik için başvuruda bulunabilir ve başvuranların aylıkları bağlanır. Sahte işyeri kodu olanların ise hizmet süreleri ve gerekirse emeklilik iptal edilebilir.

Bazen de sahte sigorta ile emekli plan vatandaşlara devlet tarafından yapılan maaş ödemeleri daha sonra faiziyle beraber geri alınabilmektedir.
İşyerlerinin sahte sigorta oyunlarının önüne geçmek için sahte sigortalı gösterilen kişiler ve bunları sigortalı gösteren işverenler hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunabilmektedirler.

İlgili Makaleler