EkonomiGündem

Sigortası Olmayan Kadınlara Emeklilik Hakkı ! İşte Düzenleme

Devlet tarafından yapılacak olan düzenleme kapsamında ev hanımlarına da emeklilik imkanı getirilecek.

Ev hanımları için yeni bir düzenleme gündeme geldi. Buna göre sigortası olmayan kadınlara da emeklilik hakkı getiriliyor. Düzenlemenin detaylarını okuyucularımızla paylaşıyoruz…

18 yaşından büyük ev hanımları için vergi mükellefi ve sigorta olmaması şartıyla emeklilik hakkı geliyor. Buna göre ev hanımları evde yapacağı para kazanma şartlarını sağlayarak emeklilik fırsatı sunulacak. Gelir vergisi olmayan tüm ev hanımları SGK il müdürlüğüne giderek başvurusu yapabilecek.

EMEKLİLİK HAKKI

Buna göre emeklilik hakkı kapsamında SGK il müdürlüğünde isteğe bağlı sigorta giriş belgesi doldurularak Nüfus cüzdanı, bildirge ve belgeleri tamamlayarak 5 yıl boyunca prim ödemesi yapılarak emekli olma hakkı verilecek. Ev hanımlarının emeklilik hakkı için henüz toplu para yatırarak emekli olma hakkı gelmedi ancak aylık 455 lira yatırarak emekli olabilir.

Sigortası Olmayan Kadınlara Emeklilik Hakkı
Sigortası Olmayan Kadınlara Emeklilik Hakkı

Ev kadınlarının isteğe bağlı sigortalı olabilmeleri için havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamulleri, örgü, dantel, nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, ip ve urgan gibi eşyaları evde kendi imkanlarıyla çalışıp üreterek satışını yapmaları gerekirken 18 yaşından büyük olması gerekiyor.

Vergi dairesinden Gelir Vergisi mükellefi olunmadığına dair yazı alınacak ve ardından ‘İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi’ doldurulacak. Ayrıca kimlik fotokopisi de gerekiyor.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir