GündemSağlık

Şok eden araştırma: Corona virüsü Çin’den dünyaya yayılmamış!

Corona virüsü salgınının Çin’den dünyaya yayıldığı iddia ediliyordu. Son yapılan araştırma virüsün Çin’den değil İtalya’dan dünyaya yayıldığını ortaya çıkardı. The Lancet adlı bilimsel dergide yayımlanan araştırma sonucuna göre; ülkelerin yüzde 27’sindeki ilk vakalar İtalya’dan dönen vatandaşları nedeniyle görüldü.

Dünya genelinde milyonlarca insanın enfekte olmasına ve binlerce insanın ölmesine neden olan corona virüsü Çin’den dünyaya yayılmamış. Virüsün kaynağı hakkında henüz kesin bir sonuca varılmasa da virüsün dünyaya yayılmasında İtalya en büyük paya sahip çıktı.

Dörtte birinden fazlası İtalya’dan

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre; ülkelerin yüzde 27’sindeki ilk vakalar İtalya, yüzde 22 ile Çin, yüzde 11 ile İran’dan dönen vatandaşları nedeniyle görüldü.Araştırma sonucunda göre ülkelerinde görülen vakaların dörtte birinden fazlası İtalya’dan gelenler aracılığı ile meydana gelmiş. İtalya’da vaka sayısı 250 bine yaklaşırken virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 35 bini geçti.

The Lancet adlı bilimsel dergide yayımlanan araştırmada Çin anakarası dışında 99 ülkenin Kovid-19 vakası bildirdiği ve 75 ülkedeki vakaların hepsinde uluslararası seyahat geçmişi olduğu açıklandı.

İlgili Makaleler