Gündem

Sokağa çıkarken maske takmak zorunlu mu? İşte cevabı

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla toplu alanlarda maske takmak zorunlu hale getirilmişti. Salgının henüz tamamen bitmemesi ve normalleşme adımlarının atılması ile vatandaşlar tarafından sokağa çıkarken maske takmanın zorunlu olup olmadığı merak ediliyor. İşte cevabı…

Türkiye’de vaka sayısında düşüşler yaşanmaya başladı. Normalleşme adımlarının atılmaya başlaması ile birlikte vatandaşların akıllarında bazı soru işaretleri oluşmaya başladı. Salgının henüz bitmemesi nedeniyle internet sayfaları üzerinden , “sokağa çıkarken maske takmak zorunlu mu?” sorusuna cevap aranıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce pazar yerleri ve marketler gibi insanların toplu şekilde bulunduğu tüm alanlarda maske takmasının zorunlu olduğunu açıklamıştı. Erdoğan’ın bugün Kabin Toplantısı sonrası kamuoyuna yaptığı açıklamalarda ise, maskelerin evden çıkar çıkmaz takılması gerektiğini bildirildi. Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda, “Zaruri bir işi olmadan dışarı çıkanlar, sokakta gereksiz kalabalıklar oluşturanlar virüsü kendi elleriyle besliyorlar. Bir kez daha altını çizmek gerekirse maskesiz olarak asla evin dışına adım atmayacağız. Sokakta, markette, işyerinde her yerde fiziki mesafeyi koruyacağız.” İfadeleri kullanıldı.

Öte yandan bazı illerde maske takmak zorunlu hale getirildi. Maske takmayanların ise cezai işlemlere maruz kalacağı açıklandı.

AYDIN

Aydın Valiliği ilde maske takmanın zorunlu hale geldiğini açıkladı. Valilik tarafından sosyal medya hesabından yapılan duyuruda, “Kişiler arasında sosyal mesafeyi koruyacak şekilde hareket edilmelidir. Alınan kararlara uymayan vatandaşlara cezai müeyyide uygulanacaktır” ifadeleri kullanıldı.

SİVAS

Sivas Valiliği ise mahalle, köy ve muhtarlıklarına maske dağıtımı yaptıktan sonra yaptığı açıklamada, “Valilik ve kurumlar ile belediye tarafından tüm vatandaşlarımızın maske ihtiyacı bedelsiz olarak karşılanmaktadır. Bu nedenle koronavirüs salgınının hızlı yayılım eğilimi gösteren yapısının engellenmesi ve bulaşma hızının durdurularak ilimizdeki sosyo-ekonomik hayatın bir an önce normalleşmesi amacıyla vatandaşlarımızın tamamının ikametlerinden çıktıkları andan itibaren maske kullanmaları zorunlu hale getirilmiştir. Bu zorunluluğa uymayanlar hakkında Kabahatler Kanunu’nun 32’nci Maddesi gereğinde idari para cezası uygulanacaktır” dedi.
Bartın ve Denizli de maske takmanın zorunlu hale getirildiği iller arasında.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler