Gündem

Sokağa çıkma kısıtlamaları kalkacak mı? Gözler bilim kurulu toplantısına çevrildi

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu saat 17,00’de toplanacak. Salgında vaka ve vefat sayısının azalmasıyla birlikte sokağa çıkma kısıtlamaları kalkacak mı? Sorusu merak konusu oldu. Gözler bilim kurulu toplantısına çevrildi. Kurulun başlıca gündeminde ise aşı analiz çalışmaları, tedarik süreci ve kitlesel aşılamaya geçiş hazırlıkları var. İşte detaylar…

Toplantının ana gündemini aşılar oluşturacak. 3 milyon doz Çin menşeli aşının bakanlık laboratuvarlarıdaki inceleme süreci sürüyor. Kurulda sürece ilişkin son gelişmeler ele alınacak. Aşının dağıtımına ilişkin çalışmalar gözden geçirilecek. Sinovac aşısının Türkiye’deki Faz-3 çalışmalarında da sona yaklaşıldı. Toplantıda son sonuçlar da değerlendirilecek.

Vaka sayılarındaki son durum ve kısıtlamaların etkisi de toplantına ele alınacak. Bakan Koca, toplantı sonrası yazılı bir açıklama yapacak.

AŞILAR NASIL YAPILACAK?

Sağlık Bakanlığı hastanelerde corona virüs aşısının nasıl yapılacağını da belirledi

81 İl Sağlık müdürlüğüne gönderilen yazıya göre aşı yapılacak alanlarda fiziki mesafe kuralına uyulması sağlanacak.

Aşı uygulama odası sayısı hastanenin yatak kapasitesine göre belirlenecek.

Aşı odaları acil servisten uzakta olacak, normal poliklinik hastaları ile aşı uygulanacak kişilerin karışmaması sağlanacak.

Aşı olacaklar 08.30-24.00 saatleri arasında randevu alarak hastanelere gelecek.

Normal poliklinik mesaisi süresince aşı uygulama oda sayısı düşük tutulabilecek. Ancak 17.00-24.00 saatlerinde belirlenen sayıda aşı uygulama odası faal olacak.

 

İlgili Makaleler