Gündem

Sokağa Çıkma Yasağı Açıklaması Yapıldı: 2 Haftada Vakalar Düşecek

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi Acil Durumlar ve Bulaşıcı Hastalıklar Direktörü Dr. Nedret Emiroğlu corona virüsü hakkında değerlendirmelerde bulundu. Emiroğlu açıklamalarında sokağa çıkma yasağı ile vakaların daha da düşeceğini belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi Acil Durumlar ve Bulaşıcı Hastalıklar Direktörü Dr. Nedret Emiroğlu corona virüsü salgını hakkında yaptığı açıklamalarında sokağa çıkma yasağını savundu. Nedret Emiroğlu açıklamalarında hafta sonu sokağa çıkma yasağı ve filyasyon çalışmaları ile vaka sayılarının düşeceğini vurguladı.

RİSK GRUBUNDA OLANLAR

Dr. Emiroğlu aşı hakkında da değerlendirmelerde bulunarak aşı önceliği olan risk grubunu da açıkladı. Bu doğrultuda Emiroğlu açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Dünya Sağlık Örgütü, risk grubunda olan ve aşıya ulaşım sıkıntısı yaşayan ülkeleri öncelik olarak almak isteyecek. Sadece aşıyı üreten ülke değil, bütün dünyanın yararlanabileceği bir ürün olması için elimizden geleni yapacağız. Risk grubunun kim olduğunu söylemek güç. Her ülke kendisi karar verecek ama bariz risk grupları var. Örneğin, ileri yaş grubu, altta yatan bir hastalığı olan kişiler var. Öte yandan da hastalığı hafif geçirip bulaştırabilecek üretken yaş grubu var. Ülkeler birçok faktörü göz önüne alacaklardır”

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Ayrıca Dr. Emiroğlu açıklamalarında sokağa çıkma yasağı ve filyasyon çalışmaları ile de vaka sayılarının düşeceğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Özellikle hafta sonu sokağa çıkma yasağıyla birlikte rakamların daha da düşeceğine inanıyorum. Yine filyasyonla vaka bulma çalışmaları da buna destek olacak. 2 haftalık bir süreç içerisinde daha düşük rakamlara düşeceğimizi düşünüyorum ama vaka sayıları çok altlara düşünceye kadar önlemler alınmaya devam edilmek zorunda. Hesaplara göre mayıs ortasına, sonlarına kadar vakaların yüzlü rakamlara düşmesini öngörürsek, bundaki en büyük faktörün halkın önerilen kurallara harfiyen uyması olduğunu düşünüyorum. Bunu ancak bu koşulda gerçekleştirebileceğiz”

İlgili Makaleler