Gündem

Sokağa Çıkma Yasağı Gelecek Mi? Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı

Bilim Kurulu Üyesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel yaptığı açıklamalarında corona virüsü salgını hakkında değerlendirmelerde bulunarak yeni tedbirler olup olmayacağını açıkladı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü salgını ile mücadele devam ederken son günlerde Türkiye’de yaşanan vaka artışlarının ardından Bilim Kurulu Üyesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel önemli açıklamalarda bulundu. Yamanel açıklamalarında artışların geçici olabileceğini ifade ederek yeni normal düzende tedbirlere sıkı sıkıya uyulması gerektiğini vurguladı.

KALICI ARTIŞLAR OLURSA..

Son 2 – 3 gündür artışların mevcut olduğunu ifade ederek Levent Yamanel açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Son 2- 3 gündür artışlar mevcut. Geçici artışlar olabilir. 2-3 günde çok karar verilemez. Ama 1 haftalık 10 günlük kalıcı artışlar olursa yayılma hızı artmış demektir ve yeni tedbirler almamız gerekebilir. Çok dinamik bir süreç. Sağlık Bakanlığı tarafından yakından takip ediliyor. Her an yeni tedbirler gelebilir. Elimizde çok önemli tedbirler var. Yeni normal dediğimiz. Maske takmak. Sosyal mesafeyi uymak. Hijyene uymak ve kalabalık oluşturmamak. Bu 4 kuralı sıkı şekilde uygulamamız gerekiyor”

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GELEBİLİR

Yeni normali uygulayıp daha çok dikkatli olunması gerektiğini belirten Levent Yamanel açıklamalarının devamında yeni tedbirler hakkında değerlendirmelerde bulundu şöyle konuştu:

“Ülke bazında tedbirler olabilir. Hem tiyatro ve sinemaların açılmasının geciktirilmesi ve yine kalabalık oluşturabilecek her türlü aktivitenin geciktirilebilmesi gibi hem de il sağlık pandemi kurulları da il bazında değerlendirip çeşitli önlemler alabilir. Sokağa çıkma kısıtlaması dahil her türlü tedbir olabilir. İl pandemi kurulları nasıl bir artış olduğunu gözlemliyorlar. Böylece iller arası geçişlerde bundan etkilenebilir. Bunlarla ilgili yeni kararlar alınabilir.

YENİ NORMALE ALIŞILMASI GEREKİYOR

Her zaman söylediğiniz gibi yeni normale alışmamız gerekiyor. Taki dünya çapında bir bağışıklık kazanılan kadar. Etkin bir ilaç ya da tedavi bulunana kadar. Bu yeni normali hepimiz biliyor ve uygulamaya çalışıyoruz. Ama daha dikkatli olmamız gerekiyor. Denenen bazı ilaçlar var. Ciddi çalışmalar ve aşı çalışmaları var. Aşı çalışmalarını özellikle heyecanla bekliyoruz. Aşının olması bizim virüse karşı mücadelede elimizi çok güçlendirecektir”

İlgili Makaleler