Gündem

Sokağa Çıkma Yasağı ve Seyahat Kısıtlaması Açıklaması: Önümüzdeki Günlerde

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan çok önemli açıklamalarda bulundu ve mutlaka ek tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı. Ayrıca Mehmet Ceyhan

Corona virüsü salgını kapsamında ülkemizde son dönemlerde vaka sayıları arttı. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan vaka artışı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Ceyhan açıklamalarında sokağa çıkma yasağı ve seyahat kısıtlamasını değerlendirdi ve ek tedbirlerin alınması gerektiğini duyurdu. Mehmet Ceyhan bu konuya ilişkin açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

11 Mayıs’tan bu tarafa binli rakamlar civarında gidiyoruz. Böyle gittiği zaman müdahaleler yapmanız lazım. Eğer yağmazsanız bu vakalar virüs mutasyona uğramadıkça artmaya devam edecektir. Bunu şu anda bütün batı Avrupa ülkeleri yaşıyor. Yüzlere indikten sonra tekrar 5 binlere 3 binlere çıktı rakam, bizde de böyle bir artış dönemindeyiz. Mutlaka devletin de bazı ek tedbirler alması gerekir. Aynı zamanda vatandaşların da bunlara uyması gerekir.”

SEYAHAT KISITLAMASI

Seyahat kısıtlaması hakkında değerlendirmelerde bulunan Mehmet Ceyhan açıklamalarında bulaşların nasıl olduğuna bakılması gerektiğini vurguladı ve seyahatin serbest olmasından dolayı insanların büyük illerden Anadolu’ya giderek virüsü yaydığını şehirlerarası ulaşımın kontrole alınması gerektiğini belirtti. Bu konuda Mehmet Ceyhan şu açıklamalarda bulundu:

“İkinci problem cenaze evi, nişan evi ve asker uğurlama töreninde çıkan çoklu vakalar. Bunların kalabalıklaşmasını önlemek lazım. Bunun yolu da bu tip toplantılara sayı sınırı koymakla mümkün. Üçüncü problem ise seyahat serbest olunca insanlar büyük illerden Anadolu’ya giderek yaydı salgını. Bunu önlemek için şehirlerarası ulaşım kontrole alınmalı. Yasaklamak mümkün değil, her seyahat edene test de yapamayabilirsiniz. En azından kayda alınmalı, form doldurulmalı imzalatılmalı. Gidecekleri yerlerdeki adresleri belirlenip disiplin altına alınmalı.”

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Sokağa çıkma yasağı hakkında da Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan şöyle konuştu:

“Yüzde 6, dünya ortalamasının üzerinde. Dünyada yüzde 1 bu oran. Bunun da nedeni 65 yaş üstü kronik hastalıklı olan kişileri koruyamıyoruz, en çok evde bulaş alıyorlar. Evde yaşayan genç ve çocukları virüsü alıp, bulaştırıyorlar. İkincisi ise dışarı çıktıklarında bulaşıyor. Mutlaka güvenli ortamlar oluşturulmalı.

Bunları yapabilirsek vaka sayılarını azaltabiliriz. Ama yapmazsak vakalar 3-4 binlere çıkarsa maalesef yine hiç istemediğimiz halde yeniden sokağa çıkma yasakları, iş yerlerinin kapanması gibi durumlar ortaya çıkabilir. Belki bir de evden yapılabilecek işleri teşvik etmek lazım. Bütün kurumlar için böyle. Bunlar çok ekonomiyi durdurmadan, sosyal hayatı çok etkilemeden yapılabilecek önlemler.”

İlgili Makaleler