Gündem

Sokağa çıkma yasağına esneklik getirilecek mi? 65 yaş üstüne yasak ne zaman kalkacak?

İçişleri Bakanlığının 81 İl Valiliğine gönderdiği genelge ile 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan risk grubundaki vatandaşlara sokağa çıkma yasağı getirilmişti. Bir aydan fazla süredir uygulanan yasağın ne zaman son bulacağı merak konusu oldu. Elde edilen bilgilere göre Bakanlık yasağın esnetilmesi konusunda çalışmalar yürütüyor. Peki, 65 yaş üstüne yasak ne zaman kalkacak?

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle risk grubu olarak değerlendirilen 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlara sokağa çıkma yasağı gelmişti. 21 Mart tarihinde Bakanlığın İl Valiliklerine gönderdiği genelge ile uygulanmaya başlanan yasak ile ilgili yeni çalışmalar yapıldığı öğrenildi.

3 saatlik sokağa çıkma izni

Buna göre; bakanlık tarafından masaya yatırılan 65 yaş üstü yasağı ile ilgili yeni kararlar alınacağı öngörülüyor. Bu kapsamda yapılan plan uygulanırsa; 65 yaş üstü vatandaşlar hafta sonları genel sokağa çıkma yasağının uygulandığı günlerde, günde 3 saat olması, maske takılması, sosyal mesafenin korunması koşuluyla izin verilecek. Hayata geçirilmesi öngörülen plana gerekçe olarak, sokağa çıkma yasağının bir ayı geçmesi, bu durumun bazı “psikolojik ve fizyolojik” problemlere sebep olabileceği, 65 yaş üstü vatandaşlardan da kısa süreli de olsa dışarı çıkmalarına izin verilmesine yönelik yoğun talepler gelmesi gösterildi.

Yasağın ne zaman bitirileceği ile ilgili olarak İçişleri Bakanlığı tarafından yapılmış resmi bir açıklama henüz yok.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

 

İlgili Makaleler