GündemKamu Haberleri

Sokağa çıkma yasağına uymayanlara ne ceza verilecek? Para cezası ne kadar?

Türkiye’de corona virüsü vaka sayısının artması ile birlikte yeni tedbir kararları alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan kararlarda 20 yaşının altında olanlara sokağa çıkma yasağı geldiği belirtildi. Daha önce İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile 65 yaş ve kronik hastalığı olanlarında sokağa çıkması yasaklanmıştı. Peki, sokağa çıkma yasağına uymayanlar ne kadar para cezası ödeyecek?

Corona virüsüne karşı alınan tedbirler her geçen gün sıkılaştırılıyor. Hızlı bulaşma özelliği ile binlerce insanın ölmesine neden olan corona virüsü salgınını durdurmak içi hükumet tarafından yeni kararlar alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ulusa sesleniş konuşmasında açıkladığı karar ile 20 yaş altı sokağa çıkma yasağının gece saat 00.00 itibarıyla yürürlüğe girmesinin ardından 1 Ocak 2000 ve sonrasında doğumlu olanların sokağa çıkması yasaklandı.

Kimlere yasak geldi?

Corona virüsü salgını nedeniyle sokağa çıkma yasağı gelen vatandaşlar risk grubunda değerlendirilen 65 yaş üstü vatandaşlar ile kronik rahatsızlığı olanlara daha önce yasak gelmişti. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile 65 yaş üstü ve kronik rahatsızların evlerinden ayrılmaları yasaklanmıştı. Son alınan tedbir kararları ile birlikte 20 yaş altındakilerin de dışarı çıkması yasaklandı.

Yasağa uymayanlara hangi cezalar verilecek?

Salgın sırasında aksi ilan edilene kadar yasağa uymayan vatandaşlara Kabahatlar Kanunu’nun 32. Maddesi gereğince 392 lira idari para cezası kesilecek. Ancak cezaya rağmen yasağa uymayan ve evine dönmeyenlere; Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara ilişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195. maddesinde yer alan ”Yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi iki aydan bir yıla hapis cezası ile cezalandırılır” hükmü uyarınca, işlem başlatılacak.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir