Gündem

Sokak Yasakları Hakkında Karar Verilmesi Bekleniyor ! Cumhurbaşkanı Açıklayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün kabine toplantısı gerçekleştirilecek. Bu toplantı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir açıklama yaparak alınan kararları duyuracak.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bugün Huber Köşkü’nden video konferans yöntemiyle son kez yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ne başkanlık etmesi bekleniyor. Bunun ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ankara’ya gelmesi ve toplantılarını yüz yüze gerçekleştirmesi bekleniyor. Bugün gerçekleştirilecek olan kabine toplantısında 3 Haziran’da bitecek seyahat yasağının yanı sıra, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubun sokağa çıkma yasağıyla ilgili değerlendirmeler yapılması bekleniyor.

20 YAŞ ALTI, 65 YAŞ ÜSTÜ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Bu yasakların ikinci dalganın yaratılmaması için henüz tamamen kaldırılmayacağı belirtiliyor. Planlamaya göre 65 yaş üstü ve 20 yaş altı için getirilen yasağın bir süre sonra toplu alanlara girme sınırlandırmasıyla kalkabileceği ifade ediliyor.

BAKAN KOCA AÇIKLAMA YAPTI

Konu ile ilgili olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bir açıklama yapmıştı. Bakan Koca açıklamalarında “20 yaş ve altı ile 65 yaş ve üstü büyüklerimizin sokağa çıkış yasağıyla ilgili yeni bir düzenleme yapılacak” ifadelerine yer vermişti.

Ayrıca geçtiğimiz hafta 65 yaş üstü için verilen memleket izni uygulamasının 20 yaş altındaki gençler için de sınavların ardından gündeme gelebileceği ifade ediliyor.

Seyahat yasağının kaldırıldığı 16 büyükşehirdeki durumun yanı sıra yasağın devam ettiği 14 büyükşehir ve Zonguldak’taki son durum da kabinenin gündeminde olacak. 15 ilde 3 Haziran’da son bulacak seyahat yasağının tamamen kaldırılması bekleniyor.

HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Kabine toplantısındaki en gündem maddesi ise hafta sonu sokağa çıkma yasakları. Toplantıda Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda sıcak havaların etkisiyle kalabalıkların oluşabileceği ve virüsün yayılmasında beklenen düşüşün henüz olmadığı gerekçesiyle bu hafta sonu da bazı büyükşehirlere sokağa çıkma yasağı getirilmesi bekleniyor.

İlgili Makaleler