Sağlık

Son Dakika: DSÖ Maymun Çiçeği Hastalığı Açıklaması Yaptı! Vaka Sayıları Açıklandı!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) son dakika açıklaması yaptı. Maymun çiçeği hastalığı ile tüm dünyada endişelerin artması ile açıklama yapma kararı alan DSÖ, teyit edilen vaka sayılarını ve inceleme altına alınan vaka sayılarını paylaştı.

Maymun Çiçeğine Bağlı 80 Vaka Teyit Edildi

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamaya göre, dünya çapındaki maymun çiçeği vakalarının sayısı 80 oldu ve bunlarının tamamının teyit edildi. Diğer yandan maymun çiçeği virüsü sebebi ile şüpheli olarak belirlenen 50 vakanın da inceleme altında olduğu açıklandı.

DSÖ, maymun çiçeği hastalığı salgının sebepleri ve kapsamının araştırıldığını söylerken, şimdiye kadar 11 farklı ülkede toplam olarak 80 vakanın teyit edildiğini açıkladı. Maymun çiçeği hastalığı kapsamında 50 vakanın ise incelemeye alındığı ifade edildi. Dünya Sağlık Örgütü, dünya çapında hastalık ile ilgili denetlemelerin artmasıyla birlikte tespit edilecek vaka sayısında da ciddi bir artış olabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Maymun Çiçeği Endemiktir’

DSÖ yaptığı açıklamalarda endişeleri gidermeye çalıştı. Hastalığa sebep olan virüsün, bazı ülke ve hayvan popülasyonlarında endemik (bölgesel salgın) olacağı, gezginler ve yerel halk arasında nadiren salgınlara yol açabileceği söylendi.

Maymun çiçeği hastalığının yayılma şeklinin Kovid-19’dan daha farklı olduğunu söyleyen DSÖ, maymun çiçeği hastalığının yayılmasındaki en önemli faktörün yakın temas olduğunun altını çizdi.

Damgalama Yapanlara Uyarı

Bazı ülkelerin resmi sağlık kuruluşlarının, kişilerin cinsel tercihlerinin hastalığın yayılmasında etkili olduğunu ima ettiğini söyleyen DSÖ, bir hastalık sebebi ile insan gruplarının damgalanmasının asla ve asla kabul edilmeyeceğini söyledi. bu yaklaşımın zararlarına dikkar çeken DSÖ, insanlara hastalığın tedavisini araması konusunda zorluklar çıkaracağını ve yayılmanın tespit edilememesiyle salgının büyüyebileceğini söyledi.

İlgili Makaleler