Gündem

Son Dakika: Erdoğan Flaş Açıklama Yaptı! Asgari Ücretlinin Temmuz Zammı Beklentisi Arttı!

Gündemde en çok konuşulan konuların başında memur ve emeklilere yapılacak olan temmuz ayı iyileştirmeleri yer alırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı son açıklamalar asgari ücretlinin de temmuz ayında zam beklentisine girmesine neden oldu.

Memur ve emeklilere yılda iki kez enflasyon oranları üzerinden zam yapılıyor. Bu zamlardan ilki ocak ayında yapılırken ikincisi ise temmuz ayında yapılıyor. Asgari ücretliler ise senede bir kez sene başında aylık maaşlarında fiyat iyileştirmesi yaşıyorlar.

Asgari Ücret Zammı, Mart Ayında Enflasyon Karşısında Erimişti

Asgari ücrete yapılan son zam 2022 yılının başında yapılmış ve aylık maaşlara net olarak yüzde 50,5 seviyesinde bir iyileştirme yapılmıştı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre ise mart ayındaki enflasyon oranı yıllık olarak yüzde 61,14 seviyesini gerisinde bırakmış ve asgari ücrete yapılan yüzde 50,5 oranındaki iyileştirmenin etkisini yitirmesine neden olmuştu.

Yüksek Enflasyon Zam Beklentisi Yarattı

Küresel anlamda yaşanan ekonomik problemler ile birlikte ülkemizde oldukça yüksek seviyelere gelen enflasyon, mart ayından sonra da yükselmeye devam etti. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, yıllık bazda nisan ayına ilişkin enflasyon oranı yüzde 69,97 seviyesine yükselmiş ve hemen sonraki ay yıllık bazda mayıs ayına ilişkin enflasyon oranı yüzde 73,50’ye ulaşmıştı.

Memur ve emekliler temmuz ayında alacaklar, enflasyon oranlarının açıklanması ile kesinlik kazanmaya başlamışken, asgari ücret ile çalışan vatandaş enflasyon karşısında oldukça güç durum içinde kalmış ve temmuz ayında maaşlarına bir iyileştirme gelmesini beklemeye başlamıştı.

Erdoğan Asgari Ücret Zammına Göz Kırptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaşanan fiyat artışları ile ilgili bugün bir yorum yaptı. Petrol fiyatlarının geldiği seviyelere dikkat çeken Erdoğan, asgari ücretli vatandaşlar başta olmak üzere tüm vatandaşların enflasyon karşısında korunacağını açıkladı. Bu açıklamaların ardından asgari ücrete temmuz ayında zam beklentisi iyice arttı.

İlgili Makaleler