Gündem

Son Dakika: Fahiş Kira Artışlarının Önüne Geçilecek! Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Kritik Açıklamalar Yaptı! Kira Fiyatları Oran Üzerinden Düzenlenecek!

Kira fiyatlarında fahiş artışların yaşanması üzerine Adalet Bakanı Bekir Bozdağ çok önemli açıklamalar yaptı. Kira düzenlemelerinin oran üzerinden belirleme yönetiminin kullanılacağını söyleyen Adalet Bakanı, artık miktar üzerinden düzenleme yapılmayacağını ve yapılan çalışmalar için son noktaya gelindiğini ifade etti. Ayrıca yapılan bu düzenleme çalışmalarının geçici olacağının altını çizdi.

Konut piyasalarında meydana gelen artışlar kira fiyatlarını doğrudan etkiledi ve kira fiyatlarında özellikle büyük şehirlerde fahiş artışlar meydana geldi. Bu kira artışlarında bir düzenleme yapılacağını söyleyen Bekir Bozdağ çok önemli açıklamalar yaptı.

Kira artışlarında TÜFE oranlarının esas alınacağını söyleyen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kiralar için yapılabilecek en yüksek zammın bu oran üzerinden belirlenebileceğini ifade etti.

Kira Zamları En Çok TÜFE Oranına Göre Yapılabilecek

TRT tarafından yapılan habere göre, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, miktar üzerinden belirleme yapılamayacağını yalnızca oran üzerinden yeni kira fiyatlarının belirlenebileceğini dile getirdi. Oran üzerinden yapılan kira fiyatı belirlemelerinde miktara göre çok daha farklı sonuçlar alındığını söyleyen Bozdağ, katlanılan maliyeti paylaştırmayı hedeflediklerini ifade etti.

Oran üzerinden kira fiyatlarının ÜFE ve TÜFE oranlarının baz alınması ile belirlenebileceğini söyleyen Bekir Bozdağ, bu uygulama ile birlikte kimsenin bu oranların üzerinde bir artış yapamayacağının altını çizdi.

Amaç Ceza Vermek Değil Dengeyi Bulmak

Evini kiralayanlar kadar ev kiralayanların da hakkının korunması gerektiğini söyleyen Adalet Bakanı, kontrol mekanizmaları üzerinde çalışmalar yapıldığını söyledi. yapılan bu çalışmaların birilerine ceza vermek için değil, iki taraf arasında dengeyi bulabilmek için yapıldığını söyleyen Bozdağ, bu konunun nasıl denetlenebileceği hakkında çalışmaların devam ettiğini dile getirdi.

İlgili Makaleler